Beleidsregel tot wijziging van de Beleidsregels evenementen gemeente Zutphen 2014 (3e wijziging)

De burgemeester van de gemeente Zutphen,

 

gelet op artikel(en) 1:3, 1:8, 2:24 en 2:25 van de Algemene Plaatselijke Verordening Zutphen 2011 (APV) en 35 van de Alcoholwet;

 

gelet op titel 4:3 van de Algemene wet bestuursrecht;

 

b e s l u i t :

 

vast te stellen de

 

Beleidsregel tot wijziging van de Beleidsregels evenementen gemeente Zutphen 2014 (3e wijziging)

Artikel I Wijziging beleidsregel

De Beleidsregels evenementen gemeente Zutphen 2014 worden als volgt gewijzigd:

 

A. Artikel 1 wordt gewijzigd als volgt:

 

Oude tekst

Nieuwe tekst

Artikel 1. Begripsbepalingen

 

In deze beleidsregels wordt verstaan onder:

 

  • a.

    Evenement: een evenement als bedoeld artikel 2:24 van de Algemene Plaatselijke Verordening Zutphen 2011, voor zover dit wordt gehouden op een openbare plaats, met uitzondering van de evenementen die voldoen aan de voorwaarden als beschreven in het “aanwijzingsbesluit kleine evenementen”;

  • b.

    Binnenstad Zutphen: het gebied dat begrensd wordt door en inclusief Stationsplein, Nieuwstad, Rijkenhage, Berkelsingel, Graaf Ottosingel, Spittaalstraat, Martinetsingel, IJsselkade en alle straten die daarbinnen vallen;

  • c.

    Warnsveld, centrum: gebied tussen Rijksstraatweg, Bonendaal, Vordensebinnenweg, Landweg;

  • d.

    Bronsbergen: het gebied rondom en inclusief het Bronsbergenmeer, begrensd door de N348, Den Elterweg en Recreatiepark Bronsbergen; kadastraal bekend Gemeente Zutphen, Sectie R, nummer 672, Sectie R, nummer 977, Sectie R nummer 686, Sectie N nummer 4142.

  • e.

    Locatie: een plein of straat waar een (onderdeel van een) evenement wordt gehouden.

Artikel 1 Begripsomschrijvingen

 

Deze beleidsregel verstaat onder:

 

  • a.

    binnenstad Zutphen: het gebied dat begrensd wordt door en inclusief Stationsplein, Nieuwstad, Rijkenhage, Berkelsingel, Graaf Ottosingel, Spittaalstraat, Martinetsingel, IJsselkade en alle straten die daarbinnen vallen;

  • b.

    Bronsbergen: het gebied rondom en inclusief het Bronsbergenmeer, begrensd door de N348, Den Elterweg en Recreatiepark Bronsbergen;

  • c.

    evenement: een evenement als bedoeld in artikel 2:24 van de Algemene Plaatselijke Verordening Zutphen 2011, voor zover dit wordt gehouden op een openbare plaats, met uitzondering van de evenementen die voldoen aan de voorwaarden als beschreven in het Aanwijzingsbesluit kleine evenementen gemeente Zutphen;

  • d.

    GHOR: de regionale Geneeskundige Hulpverleningsorganisatie zoals vastgelegd in de Wet veiligheidsregio’s (Wvr);

  • e.

    locatie: een plein of straat waar een (onderdeel van een) evenement wordt gehouden;

  • f.

    Warnsveld, centrum: gebied tussen Rijksstraatweg, Bonendaal, Vordensebinnenweg, Landweg.

 

B. In artikel 3, vijfde lid wordt bij de opsomming toegevoegd:

 

Nieuwe tekst

  • -

    de aard van het evenement in relatie tot de locatie van het evenement, waarbij er bij voorkeur sprake is van een wisselwerking tussen het evenement en de omgeving en de organisator een lokale partij is die vanuit een maatschappelijk oogpunt het evenement organiseert. De locatie van het evenement moet niet enkel ‘decor’ zijn.

 

C. Artikel 5, eerste lid wordt gewijzigd als volgt:

 

Oude tekst

Nieuwe tekst

De evenementenvergunning wordt behandeld door een medewerker van de afdeling Klantcontact, team Vergunningen & Handhaving (hierna: medewerker Vergunningen & Handhaving). Deze medewerker is aanspreekpunt voor de vergunningaanvrager en coördineert de interne en externe advisering, alsmede de overige benodigde vergunningen voor het evenement.

Een medewerker van de gemeente is aanspreekpunt voor de vergunningaanvrager en coördineert de interne en externe advisering, alsmede de overige benodigde vergunningen voor het evenement.

 

D. Artikel 5, vierde lid wordt gewijzigd als volgt:

 

Oude tekst

Nieuwe tekst

De in lid 3 genoemde aanpak kan, afhankelijk van de kenmerken van het evenement, ook van toepassing worden verklaard op een aandachtsevenement.

De in het derde lid vermelde aanpak kan, afhankelijk van de kenmerken van het evenement, ook van toepassing worden verklaard op een aandachtsevenement.

 

E. Artikel 6, eerste lid wordt gewijzigd als volgt:

 

Oude tekst

Nieuwe tekst

Risico-evenementen worden uiterlijk zes weken na afloop door de organisatie, gemeente, politie, brandweer en de GHOR geëvalueerd. De evaluatie wordt geïnitieerd door de medewerker Vergunningen & Handhaving.

Risico-evenementen worden uiterlijk zes weken na afloop, op initiatief van de gemeente, door de organisatie, gemeente, politie, brandweer en GHOR geëvalueerd.

 

F. Artikel 8, eerste lid wordt gewijzigd als volgt:

 

Oude tekst

Nieuwe tekst

De evenementenvergunning wordt verleend aan de organisator van het evenement en is van toepassing op alle activiteiten op het evenemententerrein die in de aanvraag zijn vermeld en door de gemeente zijn toegestaan.

Een evenementenvergunning is van toepassing op alle activiteiten op het evenemententerrein die in de aanvraag zijn vermeld.

 

G. Artikel 8, derde lid wordt gewijzigd als volgt:

 

Oude tekst

Nieuwe tekst

Voor de in lid 2 genoemde periode verleent de burgemeester geen andere vergunningen voor activiteiten op hetzelfde terrein of binnen een afstand van 50 meter daarvan.

Voor de in het tweede lid vermelde periode verleent de burgemeester geen andere vergunningen voor activiteiten op hetzelfde terrein of binnen een afstand van 50 meter daarvan.

 

H. Artikel 9, eerste lid, onder I wordt gewijzigd als volgt:

 

Oude tekst

Nieuwe tekst

  • I:

    Evenementen met een groot geluidvolume muziek.

     

    Het equivalente geluidniveau, afkomstig van versterkte muziek en/of geluidapparatuur mag, gemeten op 1,5 meter van de gevel van woningen op 1,5 meter hoogte niet meer bedragen dan 85 dB(A) en 98 dB(C).

     

    Indien de afstand tot de dichtstbijzijnde woning groter is dan 50 meter, mag het equivalente geluidniveau op 50 meter afstand van de op dat moment bepalende geluidbron niet meer bedragen dan 85 dB(A) en 98 dB(C).

  • I:

    Evenementen met een groot geluidvolume muziek.

     

    Het equivalente geluidniveau, afkomstig van versterkte muziek en/ of geluidapparatuur mag, gemeten op 1,5 meter van de gevel van woningen op 1,5 meter hoogte niet meer bedragen dan 85 dB(A) en 98 dB(C), met dien verstande dat bij evenementen in de binnenstad wordt gestreefd naar een geluidniveau van maximaal 82 dB(A) en 95 dB(C) of lager.

     

    Als de afstand tot de dichtstbijzijnde woning groter is dan 50 meter, mag het equivalente geluidniveau op 50 meter afstand van de op dat moment bepalende geluidbron niet meer bedragen dan 85 dB(A) en 98 dB(C).

 

I. Artikel 9, eerste lid, onder V wordt gewijzigd als volgt:

 

Oude tekst

Nieuwe tekst

  • V:

    Kermis.

     

    Het equivalente geluidniveau op 1 meter van de attractie mag niet meer bedragen dan 85 dB(A). Luidsprekers moeten gericht zijn op het middelpunt van de attractie. Voor de feestweekkermis in Zutphen dient gebruik te worden gemaakt van een centrale muziekregeling

  • V:

    Kermis.

     

    Het equivalente geluidniveau op 1 meter van de attractie mag niet meer bedragen dan 75 dB(A) en 88 dB(C).

     

    De luidsprekers van geluid- en muziekinstallaties moeten zich binnen de kermisattractie bevinden, waarbij de voorzijde van de luidsprekers op het midden van de attractie moet zijn gericht.

     

    In alle groot vermaak attracties moet dezelfde (centrale) muziek ten gehore worden gebracht.

 

J. Artikel 10, Categorie V (kermis) wordt gewijzigd als volgt:

 

Oude tekst

Nieuwe tekst

Zutphen, binnenstad 1 x 4 dagen (Groenmarkt, Koninginnedagkermis)

1 x 5 dagen (Zaadmarkt, Houtmarkt, Groenmarkt)

 

Zutphen, overig 1 x 3 dagen (Mulderskamp, Heufs Volksfeest)

 

Warnsveld, centrum 1 x 5 dagen

Zutphen, binnenstad 1 x 5 dagen (Zaadmarkt, Houtmarkt, Groenmarkt)

 

Zutphen, overig 1 x 3 dagen (Mulderskamp, Heufs Volksfeest)

 

K. Artikel 13 wordt gewijzigd als volgt:

 

Oude tekst

Nieuwe tekst

De organisator is verplicht het geluid te monitoren of te laten monitoren in dB(A) en dB(C) gedurende het gehele evenement.

  • 1.

    De organisator is verplicht het geluid te monitoren of te laten monitoren in dB(A) en dB(C) gedurende het gehele evenement.

  • 2.

    In opdracht van het bevoegd gezag kunnen bij een evenement één of meerdere geluidsmetingen worden uitgevoerd.

  • 3.

    De organisator is verplicht medewerking aan een geluidsmeting te verlenen en, bij overtreding van de geluidsnorm, het geluidniveau direct aan te passen.

  • 4.

    Als aan een verzoek tot het aanpassen van het geluidniveau niet wordt voldaan, kan het bevoegd gezag direct handhavend optreden door het opleggen van een last onder dwangsom.

 

L. Artikel 15 wordt gewijzigd als volgt:

 

Oude tekst

Nieuwe tekst

De openingstijden van de kermissen zijn:

 

Koninginnedagkermis, Groenmarkt:

Van 14.00 uur tot 22.00 uur. Op woensdag vanaf 13.00 uur. Op zaterdag vanaf 10.00 uur. Op zondag vanaf 13.00 uur. Op vrijdag en zaterdag tot 23.00 uur. Op zondag van 13.00 tot 23.00 uur.

 

Septemberkermis Zutphen:

woensdag van 13:00 uur tot 23:00 uur;

donderdag van 15:00 uur tot 23:00 uur;

vrijdag van 15:00 uur tot 24:00 uur;

zaterdag van 12:00 uur tot 24:00 uur;

zondag van 13:00 uur tot 22:00 uur;

 

Koninginnedagkermis Warnsveld

Van 14.00 uur tot 22.00 uur. Op zaterdag vanaf 10.00 uur.

De openingstijden van de kermis zijn:

 

Kermis Zutphen:

woensdag van 13:00 uur tot 23:00 uur;

donderdag van 15:00 uur tot 23:00 uur;

vrijdag van 15:00 uur tot 24:00 uur;

zaterdag van 12:00 uur tot 24:00 uur;

zondag van 13:00 uur tot 21:00 uur.

 

Kermis, Heufs Volksfeest

dagelijks van 10:00 uur tot 24:00 uur

 

M. Artikel 16, eerste lid wordt gewijzigd als volgt:

 

Oude tekst

Nieuwe tekst

Voor de binnenstad van Zutphen worden op zondag per jaar niet meer dan 12 vergunningen verleend voor evenementen met muziek (cat. I, II, IIIa, IIIb en V).

Voor de binnenstad van Zutphen worden per jaar niet meer dan 12 vergunningen verleend voor evenementen met muziek (cat. I, II, IIIa, IIIb en V) op een zondag.

 

N. In artikel 19 wordt een nieuw vijfde lid toegevoegd, onder vernummering van het bestaande vijfde lid tot zesde lid:

 

Nieuwe tekst

  • 5.

    Bij de inrichting van het evenemententerrein moet rekening worden gehouden met de toegankelijkheid en bereikbaarheid van aanliggende woningen en panden. Elke woning en elk pand moet bereikbaar zijn door een vrij van objecten en obstakels te houden looppad van minimaal 1 meter breed over, achter of langs het evenemententerrein.

 

O. Artikel 23, eerste lid wordt gewijzigd als volgt:

 

Oude tekst

Nieuwe tekst

De organisator dient ervoor te zorgen dat er voldoende sanitaire voorzieningen aanwezig zijn. De richtlijn van de GGD, 1 toilet op 150 gelijktijdige bezoekers, wordt hierbij als basis gehanteerd. Afhankelijk van de aard van het evenement en de kenmerken van de locatie kan hier van worden afgeweken.

De organisator dient ervoor te zorgen dat er voldoende sanitaire voorzieningen aanwezig zijn. De rekenmodule sanitair evenementen van RIVM en de Vereniging van Evenementenmakers (VVEM) wordt hierbij als hulpmiddel gebruikt. Afhankelijk van de aard van het evenement en de kenmerken van de locatie kan hier van af worden geweken.

 

P. Artikel 25, eerste lid, wordt gewijzigd als volgt:

 

Oude tekst

Nieuwe tekst

  • 1.

    De burgemeester weigert de ontheffing als bedoeld in artikel 35 DHW:

    • a.

      indien het schenken van alcohol naar het oordeel van de burgemeester niet past binnen het karakter van het evenement of de activiteit (bijv. sportevenementen, een kinderspelmiddag op het schoolplein) of als het gaat om evenementen die zich met name richten op de jeugd onder de 18 jaar;

    • b.

      indien het verlenen van de ontheffing naar het oordeel van de burgemeester gevaar oplevert voor de openbare orde en veiligheid.

  • 1.

    De burgemeester weigert de ontheffing als bedoeld in artikel 35 Alcoholwet:

    • a.

      als het schenken van alcohol naar het oordeel van de burgemeester niet past binnen het karakter van het evenement of de activiteit (bijvoorbeeld sportevenementen, een kinderspelmiddag op het schoolplein) of als het gaat om evenementen die zich met name richten op de jeugd onder de 18 jaar;

    • b.

      als het verlenen van de ontheffing naar het oordeel van de burgemeester gevaar oplevert voor de openbare orde en veiligheid.

 

Q. Artikel 30 wordt gewijzigd als volgt:

 

Oude tekst

Nieuwe tekst

  • 1.

    Deze beleidsregels kunnen worden aangehaald als “Beleidsregels evenementen gemeente Zutphen 2014”.

Deze beleidsregel wordt aangehaald als: Beleidsregel evenementen gemeente Zutphen 2024.

 

R. De toelichting onder punt 10 wordt gewijzigd als volgt:

 

Oude tekst

Nieuwe tekst

De kermis wordt sinds de jaren ’50 jaarlijks in Zutphen georganiseerd. De kermis is sinds die tijd, behoudend de periode 1978-1985, op de markten gehouden. In de periode 1978-1985 is de kermis op de Polsbroek (voormalige Miroterrein) gehouden. De reden hiervoor was de slechte bereikbaarheid van de markten voor hulpdiensten in geval van calamiteiten, problemen met plaatsing gedurende ruim een week en overlast voor omwonenden, met name geluidoverlast. De Miro was destijds bereid om medewerking te verlenen, zolang dit wat de directie betreft acceptabel was in relatie tot het parkeren van hun klanten. Deze medewerking werd na een aantal jaren ingetrokken. Na deze periode is opnieuw discussie gevoerd over de locatie van de kermis. Gedurende de afwezigheid in het centrum werd vanuit de Zutphense horeca en winkeliers gepleit voor terugkeer naar de markten, omdat de directe aansluiting met het centrum gemist werd. Na een inspraakprocedure, waarin voor- en tegenstanders lijnrecht tegenover elkaar stonden, is besloten de kermis terug te plaatsen naar de markten. Daarbij is wel het aantal kermisdagen teruggebracht van 8 naar 5, zijn geluidnormen gesteld en is de zondag uitgesloten. Sinds 2003 is de zondagopenstelling hier aan toegevoegd.

 

Het karakter van de kermis is in de tussentijd veranderd. De kermis maakte deel uit van de feestweek en werd georganiseerd door de Stichting Acties Zutphen. De activiteiten om de kermis heen zijn inmiddels dermate uitgekleed dat slechts de kermis en het vuurwerk zijn overgebleven. Het draagvlak voor de kermis is inmiddels ook behoorlijk afgebrokkeld. De klachten van omwonenden over de kermis zijn gebleven. Deze klachten betreffen overlast van harde muziek en het gedrag van het publiek dat de kermissen bezoekt. Ook vanuit de horeca- en de binnenstadondernemers wordt aangegeven dat zij de kermis als bijzonder hinderlijk ervaren. Men zit niet op de kermis te wachten en geeft aan dat hiermee omzet wordt misgelopen, onder meer doordat de terrassen gedurende een week nauwelijks bezoekers trekken.

 

Deze signalen geven aanleiding opnieuw te overwegen of in Zutphen een jaarlijkse kermis moet blijven worden georganiseerd. De kermis is niet meer onderdeel van een feestweek met diverse activiteiten. Bovendien is er inmiddels een groot aanbod aan evenementen in de Zutphense binnenstad. Het oorspronkelijke idee van de kermis als aanjager van de Zutphense feestweek is daarom niet meer actueel. Dit doet er niet aan af dat de kermis vanuit het oogpunt van diversiteit wel een aanvulling op het evenementenaanbod vormt en daarmee een specifieke doelgroep bedient: met name jongeren en gezinnen met kinderen. Vanuit het oogpunt van diversiteit van het evenementenaanbod zijn wij van oordeel dat in Zutphen wel ruimte moet zijn voor een jaarlijkse kermis. Wel wordt onderzocht of er een alternatieve locatie voor het organiseren van de kermis kan worden gevonden. Dit wordt uitgewerkt in een afzonderlijke notitie. Dit betekent dat de kermis vooralsnog op de huidige locatie plaats zal vinden.

De kermis in de binnenstad is niet onomstreden. Omwonenden klaagden jaren over in hun ogen onacceptabele overlast van de kermis en ondernemers over gederfde omzet. Met als uitgangspunt: een kermis op de markten, zijn afspraken gemaakt tussen gemeente, Bureau de Kermisgids en een vertegenwoordiging van omwonenden over het verbeteren van de leefbaarheid tijdens de kermisweek. In hoofdlijnen zagen de maatregelen op het terugbrengen van het geluidsniveau naar 75 dB(A), meer toiletvoorzieningen, meer toezicht en geen lichtflitsen na 21:30 uur. Eerder waren er al afspraken gemaakt over een centrale muziekregeling.

 

In 2019 heeft er in de raad een discussie plaatsgevonden over de kermis, de huidige locatie en een mogelijke alternatieve locatie voor de kermis. Aanleiding van die discussie was de wens van de burgemeester en het college om de kermis te verplaatsen naar de IJsselkade. In aanloop naar de raadsvergadering lieten kermisexploitanten en ruim 2500 inwoners via een petitie weten dat zij van mening zijn dat de kermis op de markt moest blijven. De raad heeft vervolgens met een amendement op 8 juli 2019 unaniem besloten dat de kermis op de markten blijft.

 

In de jaren daarna heeft de kermis, met uitzondering van 1 jaar tijdens corona, plaatsgevonden op de markten. De overlast van de kermis is aanleiding geweest voor diverse procedures van een omwonende bij de rechtbank. Uiteindelijk heeft de rechtbank op 4 juli 2024 het beroep van deze omwonende ongegrond verklaard.

 

De rechtbank heeft overwogen dat op objectieve gronden niet vast te stellen is wanneer een omwonende door een evenement onduldbare geluidhinder ondervindt. Het oordeel of geluidhinder al dan niet aanvaardbaar is, is afhankelijk van het antwoord op de vraag of de burgemeester aan de belangen die zijn gediend met de activiteiten die dat geluid veroorzaakt redelijkerwijs doorslaggevend gewicht heeft kunnen toekennen. Verder moet worden geoordeeld dat als een omwonende aanzienlijke geluidhinder zal ondervinden als de maximaal vergunde grenswaarde volledig zou worden benut, dat niet noodzakelijkerwijs hoeft te leiden tot het oordeel dat deze hinder onaanvaardbaar is.

De rechtbank is van oordeel dat aan de belangen die zijn gediend met de kermis redelijkerwijs doorslaggevend gewicht kan worden toegekend. Het alternatief zou zijn dat er geen evenementenvergunning voor de kermis op de markten meer kan worden verleend. Dat gaat de rechtbank te ver gezien alle betrokken belangen van onder meer kermisexploitanten en kermisbezoekers en is ook in strijd met het besluit van de gemeenteraad om de markten als locatie voor de kermis aan te wijzen.

Artikel II Inwerkingtreding

Deze beleidsregel treedt in werking op de dag na de datum van bekendmaking.

Artikel III Citeertitel

Deze beleidsregel wordt aangehaald als: Beleidsregel tot wijziging van de Beleidsregels evenementen gemeente Zutphen 2014 (3e wijziging).

Aldus besloten op 3 juni 2025.

De burgemeester,

Naar boven