Verkeersbesluit tot het plaatsen van verkeerstekens naar aanleiding van woningbouwproject ‘Plan Celsius’ in Woensel-West

Kenmerk: dossier 7894618, document 7895899

BESLUIT

Het college van burgemeester en wethouders van Eindhoven (hierna: het college) neemt een verkeersbesluit voor de volgende straten en pleinen:

· Celsiusplein

· Celsiusstraat

· Drebbelstraat

· Tettje Jollesstraat

· Jan van der Heijdestraat

· Lili Bleekerstraat

· Newtonplein

· Newtonstraat

· Snelliushof

· Snelliusstraat

· Jan van der Bildstraat

Voor de volgende inrichtingselementen in dit plan is een verkeersbesluit vereist:

  • 1.

    het instellen van voetpaden;

  • 2.

    het instellen van een voetgangerszone, waarbinnen fietsen is toegestaan;

  • 3.

    het aanwijzen van een parkeergelegenheid, alleen bestemd voor het opladen van elektrische voertuigen;

  • 4.

    het opheffen van een parkeergelegenheid, alleen bestemd voor het opladen van elektrische voertuigen;

  • 5.

    het aanwijzen van een gelegenheid bestemd voor het onmiddellijk laden en lossen van goederen.

Wettelijk kader

De basis voor het nemen van dit verkeersbesluit is het bepaalde in:

· de Wegenverkeerswet 1994 (hierna: WVW 1994);

· het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens 1990 (hierna: RVV 1990);

· het Besluit Administratieve Bepalingen inzake het Wegverkeer (hierna: BABW);

· de Algemene wet bestuursrecht (hierna: Awb).

Op grond van artikel 15, eerste lid, van de WVW 1994 moet een verkeersbesluit genomen worden voor de plaatsing of verwijdering van de in artikel 12 van het BABW genoemde verkeerstekens, alsmede voor onderborden voor zover daardoor een gebod of verbod ontstaat of wordt gewijzigd.

Het gemeentebestuur is bevoegd tot het nemen van dit besluit. De basis hiervoor is artikel 18, lid 1, sub d van de WVW 1994.

De bevoegdheid tot het nemen van verkeersbesluiten als bedoeld in artikel 15 van de WVW 1994 is krachtens het ‘Mandaatregister gemeente Eindhoven’ gemandateerd aan het hoofd van de afdeling Mobiliteitstransitie en Bereikbaarheid.

De onderstaande belangen zijn de basis voor het verkeersbesluit. Zij staan in artikel 2 van de WVW 1994:

· het verzekeren van de veiligheid op de weg;

· het beschermen van weggebruikers en passagiers;

· het in stand houden van de weg en het waarborgen van de bruikbaarheid daarvan;

· het zoveel mogelijk waarborgen van de vrijheid van het verkeer.

Overeenkomstig artikel 24 van het BABW is overleg gepleegd met de politie Oost-Brabant, district Eindhoven, basisteam Noord. De politie is van oordeel dat de voorgenomen maatregelen op juridische en praktische gronden handhaafbaar zijn en geen afbreuk doen aan de veiligheid. Gelet op bovenstaande kan de politie positief adviseren op het voorgenomen verkeersbesluit.

Aanleiding

In de wijk Woensel-West, rond het Celsiusplein, zijn 400 oude woningen door de Eindhovense woningcorporatie Trudo vervangen door nieuwe woningen. Het gebied wordt omsloten door de Stephensonstraat, Newtonstraat, Brugmanstraat, Celsiusstraat en de Jan van der Bildtstraat. De nieuwe Celsiusbuurt is in vier fasen gerealiseerd, maar het is één samenhangende nieuwe buurt van Woensel-West. De Edisonstraat is de centrale as/straat in de nieuwe buurt.

Met diverse samenwerkingspartners heeft Trudo het stedenbouwkundig ontwerp verzorgd en is de inrichting van de openbare ruimte ontworpen.

Met de inrichting van de openbare ruimte zijn diverse verkeersmaatregelen getroffen, die deels reeds op straat zijn uitgevoerd.

Voor een aantal inrichtingselementen is op grond van de WVW 1994 een verkeersbesluit van het bevoegd gezag vereist.

Nieuwe inrichting

De afbeelding geeft een beeld van de (nieuwe) inrichting van de Celsiusbuurt:

Hieronder volgt een uiteenzetting van de betreffende verkeersmaatregelen. Voor de exacte locaties wordt verwezen naar bovenstaande tekening, die tevens als bijlage aan dit verkeersbesluit is toegevoegd.

De genoemde verkeersborden zijn conform de modellen van bijlage 1 van het RVV 1990.

Voetpaden en voetgangerszone (fietsen toegestaan)

Het Snelliushof en het woonhof Jan van der Bildstraat zijn in de planvorming aangewezen als voetgangersgebieden. Daartoe zijn reeds borden G7 (voetpad) geplaatst. Het aaneensluitende woon- en bedrijvengebied Celsiusplein, Jan van der Heijdestraat, Tettje Jollesstraat, Lili Bleekerstraat en Newtonplein is tevens primair als voetgangersgebied aangewezen door middel van het plaatsen van G7-bebording. Echter wordt het fietsen in dit gebied toegestaan.

De routes over het Celsiusplein en het Newtonplein zijn namelijk op grotere schaal van belang om onder andere Vredeoord te verbinden met de voorzieningen op het Celsiusplein en de Edisonstraat. Het gebied bij het Celsiusplein moet een levendig gebied worden en daarom goed bereikbaar zijn via routes vanuit de omliggende gebieden. De route tussen Celsiusplein en Newtonplein is bewust ontworpen om op een aangename manier bij de voorzieningen te komen en heeft daarom meer ruimte in het profiel gekregen.

De routes in het Snelliushof en het woonhof Jan van der Bildstraat zijn onderdeel van wandelgebieden en meer gericht op rust en de bewoners. Die routes maken onderdeel uit van een netwerk op kleinere schaal, de zogenaamde ‘dolende routes’. Deze werken op de schaal van Celsius: ze verbinden de woonhoven via stegen en poorten met elkaar op een meer informele manier. De routes over het Celsiusplein en het Newtonplein maken in principe ook onderdeel uit van deze kleinere schaal, maar zijn tevens onderdeel van de routes op grotere schaal en onderdeel van de levendigheid rondom het Celsiusplein.

Ter voorkoming van onrechtmatig gebruik van de voetgangersgebieden worden vaste en inklapbare afzettingen geplaatst, ondersteunend aan de G7-bebording. Over de bereikbaarheid van de woningen en bedrijven voor de hulpdiensten, heeft afstemming plaatsgevonden met de Veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De Veiligheidsregio is akkoord met de inrichting van het gebied.

Bewoners van de woningen parkeren hun auto op de (private) parkeergelegenheden aan de achterzijden van de woningen. Ook voor het eventueel laden en lossen van goederen kunnen de bewoners van deze terreinen gebruiken.

Parkeergelegenheden, alleen bestemd voor het opladen van elektrische voertuigen

In het verkeersplan zijn twee parkeervakken aangewezen ten behoeve van het opladen van elektrische voertuigen. Dit betreffen twee parkeervakken die verplaatst zijn in verband met een (reeds uitgevoerde) herinrichting van de Newtonstraat.

Het college heeft op 26 november 2019 het Uitvoeringsplan ‘Laden voor elektrische voertuigen – Aanpak gemeente Eindhoven’ vastgesteld. In dit uitvoeringsplan is beschreven op welke manier Eindhoven omgaat met laadvoorzieningen voor elektrische voertuigen. Omdat er steeds meer elektrische voertuigen komen, neemt ook de behoefte aan openbare laadinfrastructuur toe. Door het bieden van een goede laadinfrastructuur wil Eindhoven elektrisch rijden stimuleren. Eindhoven hanteert hierbij de ‘Ladder van laden’. Dat betekent dat primair wordt gekeken naar parkeren en laden van elektrische voertuigen op privaat terrein en semi openbare voorzieningen. Vervolgens wordt gekeken naar openbare laadvoorzieningen in de openbare ruimte om in de laadbehoefte te voorzien.

De Nederlandse politiek heeft in het Nationale Klimaatakkoord het doel vastgesteld om de uitstoot van broeikasgassen met 49% te reduceren ten opzichte van 1990. Hierin is onder andere opgenomen dat alle nieuw verkochte auto’s uiterlijk in 2030 emissievrij dienen te zijn. Dit wordt vertaald naar 1,9 miljoen elektrische personenauto’s in Nederland in 2030.

De gemeenteraad van Eindhoven heeft in 2016 de Klimaatverordening gemeente Eindhoven vastgesteld. Hierin is de taakstelling opgenomen om de uitstoot van broeikasgassen in Eindhoven te reduceren met ten minste 55% per 1 juli 2030 en 95% per 1 juli 2050 ten opzichte van 1990. De overgang naar elektrisch rijden is noodzakelijk om deze doelstellingen te realiseren.

De transitie naar elektrisch en emissievrij rijden, draagt dan ook bij aan het voorkomen of beperken van door het verkeer veroorzaakte (negatieve) gevolgen voor het milieu, aangezien het aandeel van meer vervuilende voertuigen afneemt.

In de Nationale Agenda Laadinfrastructuur is de doelstelling opgenomen dat de laadinfrastructuur geen belemmering mag vormen voor de uitrol van elektrisch rijden. Hiervoor zijn landelijk in totaal 1,7 miljoen laadpunten nodig. Gemeenten zijn mede verantwoordelijk voor de uitrol van laadinfrastructuur.

Het faciliteren van openbare laadvoorzieningen is noodzakelijk, aangezien niet alle bestuurders van elektrische voertuigen in de gelegenheid zijn om op eigen terrein hun voertuig op te laden. Onvoldoende beschikbaarheid van openbare laadvoorzieningen vormt een belemmering voor de snelle opmars van elektrisch vervoer in Nederland. Het is daarom wenselijk, zo niet noodzakelijk, dat er op openbare locaties voldoende voorzieningen aanwezig zijn om deze elektrische voertuigen op te laden, oftewel dat er voldoende openbare laadpalen beschikbaar zijn.

Daarnaast is het van belang om situaties te voorkomen, waarbij bestuurders van elektrische voertuigen mogelijk alternatieve wijzen van opladen gaan zoeken, dan wel alternatieve locaties op de openbare weg, waarbij de veiligheid op de weg en de veiligheid van weggebruikers in het geding komt.

Verder is voor zowel bestuurders van een elektrische voertuigen als voor beheerders van openbare laadpalen van belang dat de parkeerplaatsen bij zo’n laadpaal beschikbaar zijn voor het opladen van elektrische voertuigen. De parkeerplaatsen moeten daarom vrijgehouden worden van voertuigen die niet opladen. Hiertoe worden een bord model E8c en een onderbord OB 504 (schuine pijl links en/of rechts) geplaatst.

Gelegenheid bestemd voor het onmiddellijk laden en lossen van goederen

Om het expeditieverkeer ten behoeve van de bedrijven aan het Celsiusplein een vaste en duidelijke plaats te bieden voor het onmiddellijk laden en lossen van goederen, is in het ontwerp hiervoor een gelegenheid voorzien in de Drebbelstraat.

Dit vak moet worden vrijgehouden van geparkeerde voertuigen. Hiertoe wordt een bord model E7 geplaatst. Op deze manier wordt bereikt dat het laden en lossen op een efficiënte en veilige wijze kan plaatsvinden.

 

Belangenafweging

Plan Celsius ligt in een 30-km/u gebied. De wegen binnen het plan hebben de functie van erftoegangswegen binnen de bebouwde kom De inrichting moet voldoen aan de inrichtingsprincipes van zo’n gebied. Met het instellen van de voetgangerszones, de (parkeer)gelegenheden voor het laden en lossen en voor het opladen van elektrische voertuigen stemmen we het gewenste verkeersgedrag van de weggebruikers af op de functie van de weg.

Voor de in dit besluit getroffen verkeersmaatregelen is niet gebleken van zwaarwegende nadelige gevolgen.

Het belang van het verzekeren van de veiligheid op de weg en het belang van het waarborgen van de bruikbaarheid van de weg voor voetgangers, fietsers en het expeditieverkeer en ten behoeve van het opladen van elektrische voertuigen prevaleren boven het belang van het zoveel mogelijk waarborgen van de vrijheid van het verkeer.

Op grond van artikel 3:4, lid 2, van de Awb mogen de voor een of meer belanghebbenden nadelige gevolgen van een besluit niet onevenredig zijn in verhouding tot de met het besluit te dienen doelen.

De verkeersmaatregelen leiden volgens het college niet tot onevenredige hinder of overlast voor betrokkenen.

Besluit

Het college besluit tot:

  • 1.

    het instellen van voetpaden;

  • 2.

    het instellen van een voetgangerszone, waarbinnen fietsen is toegestaan;

  • 3.

    het aanwijzen van twee parkeergelegenheden, alleen bestemd voor het opladen van elektrische voertuigen;

  • 4.

    het opheffen van twee parkeergelegenheden, alleen bestemd voor het opladen van elektrische voertuigen;

  • 5.

    het aanwijzen van gelegenheden bestemd voor het onmiddellijk laden en lossen van goederen.

De maatregelen worden uitgevoerd door middel van:

  • 1.

    het plaatsen van borden model G7;

  • 2.

    het (zonaal) plaatsen van borden modellen G7(-zb en -ze) en G8 en onderborden met de tekst ‘fietsen toegestaan’;

  • 3.

    het plaatsen van een bord model E8c en een onderbord OB 504 (schuine pijl links en rechts);

  • 4.

    het verwijderen van een bord model E4, een onderbord met de tekst ‘Opladen elektrische voertuigen’ en een onderbord OB 504 (schuine pijl links en rechts);

  • 5.

    het plaatsen van borden model E7.

De hierboven genoemde verkeersborden zijn conform de modellen van bijlage 1 van het RVV 1990.

De maatregelen zijn weergegeven op tekening ‘18137.1 E.17 DOverkeersbesluit 01’ d.d. 11 maart 2025.

Eindhoven, 14 maart 2025

Hoogachtend,

namens burgemeester en wethouders van Eindhoven,

I.J.C. Brouwer

hoofd afdeling Mobiliteitstransitie en Bereikbaarheid

Bijlage 1: tekening ‘18137.1 E.17 DOverkeersbesluit 01’ d.d. 11 maart 2025

Bezwaar

Belanghebbenden kunnen, tot uiterlijk 6 weken na publicatie van het besluit, schriftelijk bezwaar indienen bij burgemeester en wethouders, Postbus 90150, 5600 RB Eindhoven.

Het bezwaarschrift moet worden ondertekend en bevat ten minste:

  • 1.

    de naam en het adres van de indiener

  • 2.

    de dagtekening

  • 3.

    een omschrijving van het besluit waartegen het bezwaar is gericht

  • 4.

    de gronden van het bezwaar.

Het bezwaar schorst niet de werking van het besluit.

Wel kan een belanghebbende, met een spoedeisend belang, binnen dezelfde termijn een voorlopige voorziening vragen bij de voorzieningenrechter van Rechtbank Oost-Brabant, Postbus 90125, 5200 MA ’s-Hertogenbosch.

Het verzoek om een voorlopige voorziening moet voldoen aan dezelfde eisen als een bezwaarschrift.

Naar boven