Besluit tot Wijziging Beleidsregel Gratis identiteitskaart voor HaarlemPashouders (2024/1904792)

Burgemeester en wethouders van de gemeente Haarlem

 

Gelet op artikel 4:81 van de Algemene wet bestuursrecht alsmede artikel 108 van de Gemeentewet;

 

besluiten vast te stellen de Wijziging Beleidsregel Gratis identiteitskaart voor HaarlemPashouders

Artikel I  

De Beleidsregel Gratis identiteitskaart voor HaarlemPashouders wordt als volgt gewijzigd:

A.

Aan artikel 1 wordt na onderdeel d een onderdeel e toegevoegd. Onderdeel d wordt omgenummerd naar onderdeel e. Dit komt te luiden als volgt:

  • a)

    aanvrager: de Haarlemmer in het bezit van een HaarlemPas en diens inwonende kind(eren) tot 18 jaar,

  • b)

    HaarlemPas: de pas zoals bedoeld in de Beleidsregels HaarlemPas,

  • c)

    Nederlandse identiteitskaart: de Nederlandse identiteitskaart zoals bedoeld in artikel 16a Paspoortwet, -

  • d)

    Nederlands paspoort: een nationaal paspoort zoals bedoeld in artikel 2, eerste lid onder a Paspoortwet,

  • e)

    Voorziening: het recht voor houders van de HaarlemPas om een gratis identiteitskaart of een gedeeltelijke tegemoetkoming van de kosten van de kosten ter hoogte van de leges van een Nederlands paspoort aan te vragen waarmee kan worden voldaan aan de Nederlandse identificatieplicht.

B.

Artikel 2 komt te luiden als volgt:

  • Ingevolge artikel 108 van de Gemeentewet, kent het College een volledige tegemoetkoming van de kosten ter hoogte van de leges Nederlandse identiteitskaart of een gedeeltelijke tegemoetkoming van de kosten ter hoogte van de leges Nederlands paspoort toe aan de aanvrager die voldoet aan de voorwaarden genoemd in artikel 3.

C.

Artikel 3 komt te luiden als volgt:

  • Om in aanmerking te komen voor de tegemoetkoming voor de aanvrager dient aanvrager op de datum van aanvraag:

    • a.

      in het bezit te zijn van een geldige HaarlemPas;

    • b.

      Nederlander te zijn.

D.

Artikel 4 , derde lid komt te luiden als volgt:

  • 3.

    reeds eerder een identiteitskaart of paspoort gratis heeft ontvangen waarvan de oorspronkelijke geldigheidsduur nog niet is verlopen, tenzij de geldigheid korter is dan drie maanden.

E. Artikel 6 komt te luiden als volgt:

Op aanvraag kan aan Nederlanders, volgens de procedure zoals bepaald in de Paspoortwet, een volledige of gedeeltelijke tegemoetkoming worden verstrekt voor de kosten van een identiteitskaart of paspoort.

Artikel II  

Dit besluit treedt in werking op de dag na die van bekendmaking.

Artikel III  

Dit besluit wordt aangehaald als: Wijziging beleidsregel Gratis identiteitskaart voor HaarlemPashouders.

Aldus besloten te Haarlem op 17 december 2024,

de secretaris,

C.M. Lenstra

de burgemeester,

J. Wienen

TOELICHTING Wijziging beleidsregel Gratis identiteitskaart voor HaarlemPashouders wijzigingen in de (artikelsgewijze) toelichting

Wijziging van de toelichting:

HaarlemPashouders komen éénmalig per geldigheidsduur van de identiteitskaart in aanmerking voor volledige tegemoetkoming van de kosten ter hoogte van de leges van de Nederlandse identiteitskaart. HaarlemPashouders komen éénmalig per geldigheidsduur van het paspoort in aanmerking voor gedeeltelijke tegemoetkoming van de kosten ter hoogte van de leges van het paspoort. Dit geldt ook voor hun inwonende kinderen tot 18 jaar. Het idee is om de doelgroep tegemoet te komen in de kosten van het voldoen aan de wettelijke verplichting ter identificatie en de identificatieplicht vanuit de zorgverzekering kan worden geëist. De aanvrager mag door het wijzigingsbesluit zelf kiezen waar hij voorkeur aan geeft: de identiteitskaart of het paspoort. Met een paspoort kan de aanvrager zich legitimeren én buiten de EU reizen. Door de beleidsregel te wijzigen krijgt de aanvrager de keuzevrijheid om te bepalen wat voor hem passend is. De hoogte van de tegemoetkoming blijft ook na wijziging van de beleidsregel hetzelfde.

 

Aanvullende toelichting artikel 2

Indien de aanvrager voorkeur geeft aan een identiteitskaart, wordt een volledige tegemoetkoming van de kosten ter hoogte van de leges toegekend. Indien de aanvrager voorkeur geeft aan een paspoort, wordt een gedeeltelijke tegemoetkoming ter hoogte van de kosten ter hoogte van de leges Nederlandse identiteitskaart toegekend. De resterende kosten van de kosten ter hoogte van de leges van een Nederlands paspoort worden door de aanvrager zelf betaald.

 

Wijziging van de toelichting bij artikel 4 lid 3

Indien de HaarlemPashouder de gratis verstrekte identiteitskaart of het gratis verstrekte paspoort niet langer in bezit heeft, door verlies, diefstal of andere reden, wordt niet opnieuw een identiteitskaart gratis verstrekt of een gedeeltelijke tegemoetkoming van de kosten ter hoogte van de leges van een paspoort.

 

Naar boven