Verkeersbesluit voor het instellen van elektrische laadplekken aan Proost de Beaufortstraat te Meerssen

Het college van burgemeesters en wethouders van de gemeente Meerssen,

Gelet op:

  • Het bepaalde in het Reglement verkeersregels en verkeerstekens 1990 (RVV 1990);

  • Het bepaalde in de Wegenverkeerswet 1994 (WVW 1994);

  • Het bepaalde in het Besluit administratieve bepalingen inzake het wegverkeer (BABW);

Overwegende dat:

Op grond van artikel 15, eerste lid, van de Wegenverkeerswet 1994 een verkeersbesluit moet worden genomen voor de plaatsing of verwijdering van de in artikel 12 van het Besluit administratieve bepalingen inzake het wegverkeer genoemde verkeerstekens, alsmede voor de onderborden voor zover daardoor een gebod of verbod ontstaat of wordt gewijzigd.

Uit het oogpunt van:

  • Het verzekeren van de veiligheid op de wegen.

  • Het beschermen van de weggebruikers en passagiers.

  • Het in stand houden van de weg en het waarborgen van de bruikbaarheid daarvan.

  • Het zoveel mogelijk waarborgen van de vrijheid van het verkeer.

  • Bevorderen van duurzame mobiliteit en in het bijzonder elektrisch rijden.

Is het gewenst om:

  • Twee openbare parkeerplaatsen te bestemmen als openbare laadplekken voor elektrische auto’s op de Proost de Beaufortstraat ter hoogte van nummer 20.

Motivering

De gemeente Meersen wil in het kader van verduurzaming het elektrisch vervoer bevorderen. Hiertoe is de gemeente een contract aangegaan met Vattenfall InCharge voor plaatsing en exploitatie van slimme laadinfrastructuur in de openbare ruimte. De belangrijkste voordelen van elektrische auto’s zijn dat deze geen CO2 en fijnstof uitstoten en daarmee minder schadelijk voor het milieu zijn. Bovendien zijn elektrische auto’s stiller en veroorzaken minder stank. Daarom laat de gemeente Meerssen parkeervoorzieningen voor het opladen van elektrische voertuigen inrichten. Hiervoor worden standaard twee parkeerplaatsen gereserveerd. Het verloren gaan van deze openbare parkeerplaatsen ten gunste van parkeerplaatsen voor een selecte groep gebruikers resulteert niet in een afname van beschikbare openbare parkeerplaatsen.

Elektrische voertuigen zullen op de gereserveerde plekken gaan staan waardoor andere plekken vrijkomen voor niet-elektrische voertuigen. Tevens worden niet-elektrische voertuigen vervangen door elektrische voertuigen. Lokaal kan een tekort ontstaan als het aantal elektrische autobezitters in een bepaalde buurt heel laag is.

In de Proost de Beaufortstraat is op nagenoeg alle momenten van de dag een overschot aan parkeerplaatsen. Bij een select aantal thuiswedstrijden van vv Meersen 1 zou een kortstondig parkeertekort kunnen ontstaan. Hier staat tegenover dat bezoekers van vv Meerssen op dit moment niet op korte afstand kunnen opladen. De laadplekken bieden hier een oplossing voor.

Juridisch kader verkeersbesluit

Van belang zijn de bepalingen in de Wegenverkeerswet 1994, het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens 1990 (RVV) en het Besluit Administratieve bepalingen inzake het Wegverkeer (BABW). In artikel 15, lid 1 van de Wegenverkeerswet is opgenomen dat voor het plaatsen en verwijderen van verkeerstekens een verkeersbesluit vereist is. In het BABW is nader gespecificeerd voor welke verkeerstekens een verkeersbesluit nodig is.

In artikel 15, lid 2 van de Wegenverkeerswet is opgenomen dat voor het plaatsen of verwijderen van (fysieke) maatregelen die leiden tot een beperking of uitbreiding van het aantal categorieën weggebruikers die gebruik kunnen maken van een weg een verkeersbesluit is vereist.

Artikel 12 van het BABW bepaalt dat:

De plaatsing of verwijdering van de hierna genoemde verkeerstekens moet geschieden krachtens een verkeersbesluit:

  • a.

    de borden die zijn opgenomen in de hoofdstukken A tot en met G van bijlage1, behorende bij het RVV 1990, uitgezonderd de borden C22 en E9, alsmede de borden E4, E12 en E13, tenzij onder deze verkeersborden een onderbord als bedoeld in artikel 8, tweede lid, onderdeel d, wordt aangebracht.

Aanpak en inrichting

Bebording elektrische laadplekken

In de groenstrook tussen het fietspad en de parkeerplaatsen tegenover Proost de Beaufortstraat 20 wordt een laadkast en een paal met bord geplaatst. Het betreft het RVV bord E4 met onderbord “alleen voor opladen elektrische voertuigen” het onderbord OB502 (pijl naar rechtsonder en pijl naar linksonder), zie afbeelding 1).

Afbeelding 1 : E4 en OB502

Belangenafweging

  • -

    De provincies Noord-Brabant en Limburg hebben namens de gemeente Meerssen een contract met Vattenfall afgesloten voor “Plaatsing en exploitatie van slimme laadinfrastructuur;

  • -

    Met dit contract wordt invulling gegeven aan klimaat- en duurzaamheidsdoelstellingen;

  • -

    De gemeente is via de provincie een concessieovereenkomst aangegaan met Vattenfall voor het verlenen van openbare laaddiensten;

  • -

    Vattenfall krijgt regelmatig aanvragen voor meer openbare laadpalen;

  • -

    direct omwonenden hebben voldoende parkeergelegenheid op eigen terrein.

  • -

    De parkeerplaatsen langs de Proost de Beaufortstraat ter hoogte van nummer 20 amper gebruikt worden.

  • -

    dat wij met dit verkeersbesluit uitvoering geven aan de klimaat- en duurzaamheidsdoelstellingen.

Gehoord

  • -

    dat overeenkomstig artikel 24 van het Besluit Administratieve Bepalingen inzake het Wegverkeer is overleg gepleegd omtrent deze maatregel met de politiedistrict Maastricht, Basisteam Heuvelland.

  • -

    dat de politie per mail op 24 november 2024 kenbaar heeft gemaakt dat het verkeersbesluit handhaafbaar en voor de politie derhalve aanvaardbaar is.

Besluiten

In overeenstemming met de tekening in de bijlage Bebording verkeersmaatregelen Meerssen, die een onderdeel is van dit besluit, wordt besloten tot de volgende verkeersmaatregelen:

  • I.

    is voornemens om twee openbare parkeerplaatsen te bestemmen als openbare laadplekken voor elektrische auto’s op de Proost de Beaufortstraat ter hoogte van nummer 20.

  • II.

    Dit besluit ter openbare kennis te brengen op Overheid.nl en verkort te publiceren in de Geulbode en het besluit en de daarop betrekking hebbende stukken ter inzage te leggen op de binnen de gemeente Meerssen gebruikelijke wijze.  

Meerssen, 25 november 2024

Namens het college van B&W van Meerssen

Krachtens mandaat,

J. Kuijpers, Verkeersadviseur

Bezwaarprocedure:

Op grond van artikel 7:1 van de Algemene wet bestuursrecht kan diegene wiens belang rechtstreeks bij een besluit betrokken is daartegen binnen zes weken na de dag waarop het besluit bekend is gemaakt een bezwaarschrift indienen bij het college van Burgemeester en Wethouders van Meerssen, postbus 90, 6230 AB Meerssen.

Het maken van het bezwaar schorst niet de werking van dit besluit. Het bezwaarschrift dient in ieder geval te bevatten:

  • de naam, het adres en de handtekening van de indiener,

  • de dagtekening,

  • een omschrijving van het besluit waartegen het bezwaar zich richt,

  • de gronden van het bezwaar.

De termijn voor het indienen van een bezwaarschrift bedraagt zes weken en vangt aan met ingang van de dag na die waarop het besluit op de voorgeschreven wijze is bekendgemaakt (in casu is gepubliceerd). Het bezwaarschrift dient voor het einde van deze termijn te zijn ontvangen, dan wel – bij verzending per post – voor het einde van de termijn per post te zijn bezorgd en binnen een week bij het bestuursorgaan aangekomen te zijn.

Bijlage

In onderstaande kaarten staat de locatie van de twee openbare parkeerplaatsen weergegeven die herbestemd worden als openbare laadplekken.

Afbeelding 1: kaart van omgeving Proost de Beaufortstraat 20 in Meerssen.

Afbeelding 2: locatie borden en reservering parkeervakken.

Naar boven