Gemeenteblad van De Fryske Marren
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| De Fryske Marren | Gemeenteblad 2024, 507492 | ander besluit van algemene strekking |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| De Fryske Marren | Gemeenteblad 2024, 507492 | ander besluit van algemene strekking |
Uitvoeringsagenda Volkshuisvestingsprogramma De Fryske Marren 2024 -2028
Programmasturing en samenwerking
Het volkshuisvestingprogramma De Fryske Marren kent een programmatische opbouw. De uitvoering daarvan krijgt vorm via deze uitvoeringsagenda die aansluit bij de verschillende programmalijnen.
Met de voorgenomen invoering van de Wet versterking regie volkshuisvesting, wordt het volkshuisvestingsprogramma onderdeel van de Omgevingsvisie. De verantwoordelijkheid voor de uitvoering van de woonopgave blijft primair bij de gemeente liggen. Wat duidelijk wordt uit het volkshuisvestingprogramma is dat deze integraal en omvangrijk is.
We zetten als gemeente stevig in op wonen de komende periode. Wij moeten aan de slag met ontwikkelaars, corporaties, zorgaanbieders, netbeheerders en onze inwoners. Met de visie en de uitvoeringsagenda ligt er daarom ook een uitnodiging aan hen om met elkaar de handschoen op te pakken.
In deze uitvoeringsagenda noemen we heel concreet datgene wat we gaan doen de komende jaren. Er is letterlijk sprake van 'werk in uitvoering', waar sommige werkzaamheden of projecten al zijn opgestart, staan anderen nog aan het begin. Ook wisselt de aard van de acties: soms is er sprake van realisatie van woningen, soms van voorbereiden van het beleid of het doen van onderzoek, maar tezamen vormen alle onderdelen een bouwsteen van de woonopgave. Ook kunnen er gedurende de looptijd van deze uitvoeringsagenda zaken wijzigen, door plannen van het nieuwe kabinet of wijzigingen in beleid.
Prioriteren, kiezen en uitvoeren
Net als bij andere gemeenten en organisaties is het beschikbaar hebben van voldoende handen om het werk te doen, een realiteit waarmee we te maken hebben. Dit betekent dat we meer dan ooit moeten kiezen, prioriteren en dan consequent alle energie moeten richten op de uitvoering.
Door de focus aan te brengen en realisme in de beschikbare capaciteit te onderkennen, kunnen we ook waarmaken wat we beloven. Bij het plannen van de verschillende acties wordt aan de hand van de beschikbare capaciteit en eventuele prioritering in de Lange Termijn Agenda aangegeven op welke moment in de raad een onderwerp wordt geagendeerd.
We werken al intensief samen met medeoverheden op het gebied van de woonopgave. Dit doen we als één overheid, met oog voor ieders rol en verantwoordelijkheid. Waar er kansen zijn om meer samen te werken, pakken we die. Met name beleidsmatige vraagstukken en uitwerking van beleid via verordeningen met een landelijk karakter kunnen we samen met andere gemeenten oppakken.
Dit zorgt voor effectieve inzet van capaciteit en vermeerderd ook onze denkkracht. We opereren daarbij als één overheid, gemeente, provincie, Rijk en Wetterskip Fryslân. Onze goede samenwerking binnen de Woonregio Zuidwest Friesland, de samenwerking met de F4 gemeenten, de corporaties en huurdersverenigingen zetten we voort. Met partners in de keten die we nodig hebben bij het realiseren van woningen, zoals bijvoorbeeld netbeheerders, blijven we intensief samenwerken.
De inwoners als samenwerkingspartner
Het zijn onze inwoners waarvoor we het doen. Daarom blijven we inzetten op het betrekken van onze inwoners bij de uitvoering: toegankelijk en dichtbij. Inwoners hebben in toenemende mate een belangrijke rol in de agendering, de voorbereiding, de totstandkoming, de uitvoering en de beoordeling van beleid. In 2023 heeft de gemeenteraad de Participatie- en inspraakverordening gemeente De Fryske Marren vastgesteld. Op basis hiervan werken we met inwoners samen.
Kennisuitwisseling en leren van marktpartijen
De ontwikkelingen volgen elkaar in steeds sneller tempo op. Daarom investeren we in kennisuitwisseling, via netwerkbijeenkomsten en reguliere overleggen met de markt. Met de kennisinstituten als het Fries Sociaal Planbureau, Circulair Fryslân en marktpartijen blijven we kennis uitwisselen. Ook lokaal versterken we het netwerk. We organiseren in samenwerking met de corporaties één keer per jaar een themagerichte bijeenkomst. Ook zetten we in op het organiseren van een halfjaarlijks overleg met de belangrijkste lokale spelers in de woningmarkt.
Voor de uitvoering van de uitvoeringsagenda is substantiële inzet nodig de komende jaren. Binnen het taakveld wonen is in 2024, 1,8 fte aan formatie beschikbaar voor beleid en uitvoering daarvan. De verwachting is dat dit in 2024 met 1 fte structureel uitgebreid wordt. Zo kan op adequate wijze invulling worden gegeven aan de invoering van de Wet versterking regie volkshuisvesting.
Voor de uitvoering van de woningbouwprojecten wordt een grote inzet verwacht. Bij alle projecten is een veelheid aan expertise nodig zoals, projectleiders, stedenbouwkundigen, verkeerskundigen, planologen, adviseurs duurzaamheid groen, water en openbare ruimte. Uit de capaciteitsanalyse van de diverse woningbouwprojecten blijkt dat er een grote druk ligt op het beschikbaar krijgen van deze capaciteit. Op voorhand is duidelijk dat er gekozen en geprioriteerd zal moeten worden tussen de diverse projecten en opgaven. We kunnen via een andere manier van werken, of via het voeren van regie op het resultaat, of via het stroomlijnen van werkprocessen, ook effectiever projecten aansturen. Inzet is dat bij de start van elk project geborgd is dat alle specialisme hun bijdrage kunnen leveren.
Het beschikbaar hebben van financiën is cruciaal. Voor het taakveld wonen is jaarlijks een structureel bedrag beschikbaar van € 40.000. Dit bedrag wordt ingezet voor beleidsvorming en reguliere werkzaamheden. Daarnaast zijn er incidentele middelen beschikbaar.
Bij de Perspectiefnota 2022 is voor de uitvoering van de Nationale Woon- en Bouwagenda voor 2023 een krediet van € 250.000 en voor het jaar 2024 een krediet van € 250.000 door de raad beschikbaar gesteld.
Voor de uitvoering van de Wet versterking regie volkshuisvesting zijn bij de Perspectiefnota 2025 middelen aangevraagd om uitvoering te geven aan de taken die bij de nieuwe wet horen. En tevens zijn deze middelen gericht op de uitvoering van het volkshuisvestingsprogramma en de uitvoeringsagenda voor de periode 2024-2028. Het gaat hier om een aanvraag van € 500.000 voor 2025 en € 375.000 voor het jaar 2026.
Het nieuwe kabinet kan mogelijk extra middelen beschikbaar stellen voor structurele taken op het gebied van wonen. Ook is de verwachting dat het Rijk incidentele subsidies beschikbaar zal stellen. De gemeente zal actief inzetten op het beschikbaar krijgen van die middelen.
De provincie Fryslân heeft voor het jaar 2024 nog een bedrag van 1,3 miljoen beschikbaar uit de Flexpoolmiddelen van het Rijk. Daarnaast heeft de provincie voor de gehele periode een bedrag van € 5.000.000 gereserveerd voor wonen. De inzet is deze middelen zoveel mogelijk op de uitvoering te richten. Ook kijken we actief of er Europese middelen beschikbaar zijn voor wonen.
De uitvoeringsagenda monitoren we via een programmatische aanpak. Via de reguliere planning en control cyclus wordt de gemeenteraad geïnformeerd. De voortgang van de woningbouwprojecten is inzichtelijk via ons dashboard woningbouw. We maken voor het meten van de prestaties gebruik van zoveel mogelijk bestaande methodieken en evaluaties die beschikbaar zijn, zowel op landelijk als provinciaal niveau.
Via de uitvoeringsagenda werken we aan duurzame steden en gemeenschappen. En we zetten ons in voor goed leven op het land. Via de sociale pijlers zetten we in op het verminderen van de ongelijkheid en armoede. Dit doen we in partnerschap met anderen.
Beschrijving activiteiten per programmalijn
Binnen elke programmalijn hebben we onze strategische doelen geformuleerd. Deze vertalen zich in het maatschappelijke effect wat nagestreefd wordt. Waar er een relatie is met andere gemeentelijke visies of programma's is dat omschreven. Vervolgens zijn per programmalijn de inspanningen vermeld die nodig zijn om het resultaat te behalen.
Nadere besluitvorming door college en/of raad
Per programmalijn is aangegeven op welke onderdelen er besluitvorming van de raad en het college gevraagd wordt. In de Lange Termijn Agenda wordt aangegeven in welke periode een onderwerp aan de raad wordt aangeboden.
Programmalijn 4: Een duurzaam (t)huis in een duurzame omgeving
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/gmb-2024-507492.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.