Besluitenlijst raadsvergadering 9 november 2023

Besluitenlijst van het verhandelde in de openbare vergadering van de gemeenteraad Drechterland gehouden op 9 november 2023 in het gemeentehuis in Hoogkarspel.

Aanwezig:

Commissaris van de koning:  de heer A. van Dijk

Kabinetschef: de heer A. Dalenoort

CDA : mevr. M. Visser-Boon, de heren R. Hof, J.G.M. Klein Swormink en P.C.J. Rood

SPD : mevr. M.C. Tros-van Diepen, mevr. D. Pellegrom en de heer A.M. Bosch

PDL : mevr. C.V. Welling, de heren J.C.N. Wagenaar en D. van Gelderen

VVD : de heren R.A.T. Oud, T.N.J. van Kampen en D.W. Zwagerman

GBD : de heren F. ter Hofstede en R. Visser

ABD : de heer I. Brouwer

Voorzitter : de heer P.F. Dijkman

Griffier : Mevrouw A. van Langen-Visbeek

Tevens aanwezig: de wethouders mevr. S.C.F. Visser-Botman (adviseur) , mevrouw C. Minnaert (adviseur), de heer M.H. ten Have en mevr. B.F. de Vos-Janssen

Met kennisgeving afwezig: de heer R.J.M. ten Bookum

.

  • 1.

    1. Vaststelling agenda

De voorzitter opent de vergadering. In het bijzonder heet hij de Commissaris van de Koning en de kabinetschef welkom.

De voorzitter meldt dat afwezig is: de heer ten Bookum .

De raad stemt in met de agenda.

Bespreekstukken

  • 1.

    2. Vaststelling profielschets burgemeester gemeente Drechterland (2023-54)

Bij de beraadslagingen geeft de Commissaris van de Koning aan welke procedure wordt gevolgd voorafgaande aan de benoeming en welke aandachtspunten er zijn. De vergadering is tevens bedoeld om sollicitanten een beeld te schetsen van de vacature. Vervolgens geeft de voorzitter het woord aan de voorzitter van de vertrouwenscommissie. Mevrouw M. Tros-van Diepen geeft als voorzitter van de vertrouwenscommissie een toelichting op de profielschets: Ik zit hier als voorzitter van de vertrouwenscommissie , voor deze bijzondere bijeenkomst die de ‘profielschetsvergadering’ heet. Dit is een bijzondere bijeenkomst die maar eens in de zoveel tijd plaatsvindt, waarin wij met elkaar stil staan bij de zoektocht naar een nieuwe burgemeester voor Drechtrland. Welkom ieder, op de tribune , welkom speciaal dhr. Van Dijk en dhr. Dalenoort en uiteraard de mensen die dit digitaal volgen, wij hopen u een duidelijke indruk te geven van onze mooie gemeente en waar wij met elkaar aan denken voor een nieuwe burgemeester. In juli zijn wij verrast toen onze gewaardeerde burgemeester Michiel Pijl aankondigde ons te gaan verlaten. Ook vanuit inwoners is veel reactie gekomen dat zij graag zien dat er net zo’n burgemeester als dhr. Pijl terug zou komen. Michiel kenmerkte zich vooral door bij allerlei bijeenkomsten in dorpen aanwezig te zijn, daarmee zichtbaar en beschikbaar te zijn.

Dit profiel van de nieuwe burgemeester, zoals we dit noemen, is tot stand gekomen door goede samenwerking tussen de verschillende partijen van de gemeenteraad. De VC bestaat uit: Dhr. Brouwer, Dhr. Out, Dhr. Ter Hofstede, dhr. Wagenaar, Dhr. Rood en als adviseurs mevr. Visser- Botman, mevr. Van Langen en mevr. Minnaert. We hebbe daarnaast enquêtes, digitaal en via de ouderwetse papieren route, uitgezet en onze inwoners om de mening gevraagd, maar liefst 175 reacties hebben we ontvangen. Ook ondernemers en onze maatschappelijke partners hebben we gevraagd met ons mee te denken. Hun input is meegenomen in de profielschets. Ook aan de wethouders, de buurgemeenten en samenwerkingspartners is gevraagd input te leveren voor het profiel. Want wie is nu die nieuwe burgemeester van Drechterland? Wat vinden wij met elkaar in Drechterland waar we naar op zoek zijn? Wat moet deze persoon kunnen en wat voor eigenschappen bezitten? Wij zijn trots op het resultaat en menen dat het een goede indruk geeft van wat zowel onze inwoners als bestuurslagen graag zien voor onze nieuwe burgemeester.

Wat is Drechterland voor gemeente? Drechterland is een Westfriese gemeente, een agrarische gemeente, tussen Hoorn Enkhuizen en Medemblik en aan de omringdijk gelegen. De gemeente bestaat uit acht dorpskernen. De acht kernen hebben ieder hun eigen identiteit maar er zijn ook veel overeenkomsten. In alle acht kernen is een sterk verenigingsleven en men kijkt er naar elkaar om. De mensen zijn veerkrachtig en lossen met elkaar de problemen op. Legendarisch zijn de dorpskermissen waar iedereen elkaar ontmoet en feest viertWat zeggen onze inwoners duidelijk ? Zij vinden het vooral belangrijk dat de nieuwe burgemeester zichtbaar aanwezig en benaderbaar moet zijn, en verbinden. Uit de enquete bleek ook dat inwoners vinden dat de nieuwe burgemeester zich moet richten op álle dorpen en kernen en álle inwoners. Er is eens eerder gevraagd wat onze inwoners de beste eigenschappen vinden van onze gemeente. Hun antwoorden vertonen opvallende gelijkenissen. In één zin samengevat: aantrekkelijk wonen in een vitale en duurzame omgeving met rust en ruimte. En dat is goed te zien aan het afwisselende landschap.

Wat belangrijk is om de weten, is dat Drechterland ambtelijk samenwerkt met twee andere gemeenten: Stede Broec en Enkhuizen. Dit wordt ook wel de SED genoemd. Ook werkt Drechterland actief samen met andere Westfriese gemeentenEr zijn uitdagingen. Het gezamenlijk optrekken binnen de ambtelijke werkorganisatie SED ten behoeve van de verdere doorontwikkeling en verbetering van deze organisatie is van groot belang voor de continuïteit voor ons als zelfstandige gemeente. Wij zetten graag in op het verbeteren van de dienstverlening én om de financiële positie gezond te houden, met een organisatie die de taken naar behoren uitvoert. De opgaven waar we verder voor staan, zijn groot en niet uniek voor Drechterland. Met name woningnood, bestaanszekerheid, klimaatverandering, natuur en milieu en de toenemende vergrijzing spelen ook hier een rol. Wij zoeken iemand die best. ervaring heeft: -Onder andere omdat er intensief samengewerkt wordt met andere gemeenten, dan kunnen bestuurlijke kwaliteiten van groot belang zijn. - -Daarnaast is er een relatief nieuw en onervaren college, waarbij dus bestuurlijke ervaring wel de voorkeur heeft. Dat wil voor ons niet zeggen dat dit persé opgedaan moet zijn in het openbaar bestuur. Het heeft onze voorkeur, maar zij-instromers met bestuurservaring die zich sterk herkennen in wat wij zoeken, zijn ook welkom. Het heeft onze voorkeur dat iemand relevante ervaring heeft met gemeentepolitiek en/ of het bedrijfsleven.

Wij zijn als Drechterlandse politiek met elkaar bezig om Drechterland mooier, beter en meer leefbaar te maken én houden, Wij zijn op zoek naar iemand die deze missie met ons deelt.

Vervolgens stelt de Commissaris van de Koning vragen over deze profielschets; Mevrouw Tros-van Diepen geeft aan de leden van de vertrouwenscommissie om en om het woord te geven om de vragen te beantwoorden. Deze vragen worden namens de vertrouwenscommissie beantwoord door mevrouw M. Tros-van Diepen, de heren F. ter Hofstede, R. Oud, P. Rood, en J. Wagenaar.

De voorzitter vraagt de commissaris of de vragen hiermee afdoende zijn beantwoord, dat is het geval.

De voorzitter stelt vast dat de raad geen stemming wenst over het raadsvoorstel en dat derhalve het raadsvoorstel Vaststellen profielschets burgemeester Drechterland 2024 zonder stemming is aangenomen.

De raad besluit:

De profielschets burgemeester gemeente Drechterland vast te stellen.

  • 1.

    3. Sluiting

De voorzitter bedankt de aanwezigen en sluit de vergadering om 19.30 uur.

Aldus vastgesteld door de raad van de gemeente Drechterland in de openbare vergadering gehouden op 27 november 2023.

De raad voornoemd,

de griffier, de voorzitter,

A..van Langen P.F. Dijkman

Naar boven