Uitvoeringsprogramma vergunningverlening, toezicht en handhaving 2023

 

 

 

Vastgesteld op: 31 januari 2023

Vastgesteld door: College van burgemeester en wethouders

Zaaknummer: 2996291

 

 

 

 

 

Samenvatting

Het VTH-uitvoeringsprogramma 2023 (VHT-UP 20230) maakt inzichtelijk welke activiteiten de gemeente Midden-Drenthe op het gebied van vergunningverlening, toezicht en handhaving voor de fysieke leefomgeving in 2023 wil uitvoeren. De basis voor het VTH-UP ligt in het VTH-beleidsplan 2023-2026 dat op 24 november 2022 is vastgesteld door de gemeenteraad. De drie hoofdthema’s in dit VTH-beleidsplan zijn wonen, gezonde en veilige leefomgeving en verkeersveiligheid. Per thema zijn verschillende prioriteiten vastgesteld. Het uitvoeringsprogramma vertaalt de prioritering uit het VTH-beleidsplan naar de uitvoering.

Er zijn veel ontwikkelingen die van invloed zijn op het werkgebied van vergunningverlening, toezicht en handhaving. Een belangrijke ontwikkeling is de komst van de Omgevingswet en de Wet kwaliteitsborging voor het bouwen, welke verandering zullen meebrengen voor de werkprocessen op het gebied van VTH. Ook intern zijn er beleidsontwikkelingen die van invloed zijn op de VTH-taken. Zo is recent het beleid voor de huisvesting van arbeidsmigranten vastgesteld en is er beleid voor preventie- en handhaving op het gebied van alcohol in ontwikkeling.

Voor de uitvoering van de gemeentelijke VTH-taken wordt met andere overheidsinstanties samengewerkt. De belangrijkste uitvoeringsorganisaties zijn de Regionale Uitvoeringsdienst Drenthe (RUDD) en de Veiligheidsregio Drenthe (VRD). Het jaarprogramma van de RUDD is opgenomen in het laatste hoofdstuk van dit uitvoeringsprogramma.

 

In het uitvoeringsprogramma wordt aan de hand van de doelen en prioriteiten per onderdeel (V, T en H) uitgewerkt wat er in 2023 wordt uitgevoerd. Daarnaast wordt er in 2023 wordt op verschillende thema’s projectmatig ingezet:

 

Wonen

Gezonde en veilige leefomgeving

Verkeersveiligheid

1. Handhaving permanente bewoning

1. Controles op B&B’s

2. Huisvesting arbeidsmigranten

3. Kapvergunningen

1.Parkeerbeleid

 

Naast de reguliere VTH taken en bovenstaande projecten zijn er voor 2023 nog een drietal actiepunten benoemd:

  • 1.

    Inwoners en bestuur voorop

  • 2.

    Verbeteren van de samenwerking zowel intern als extern

  • 3.

    Dashboard voor beteren monitoring

 

 

 

 

 

Inhoud

Samenvatting

  • 1.

    Inleiding

1.1 Uitgangspunten

1.2 Leeswijzer

  • 2.

    Ontwikkelingen en samenwerkingspartners

2.1 Ontwikkelingen

2.2 Samenwerkingspartners en uitvoeringsorganisaties

  • 3.

    Formatie team Omgeving en Veiligheid

  • 4.

    Wat gaan we in 2023 doen?

4.1 Vergunningverlening

4.2 Toezicht

4.3 Handhaving

4.4 Projecten

  • 5.

    Actiepunten

  • 6.

    Jaarprogramma Regionale Uitvoeringsdienst Drenthe

 

 

 

 

 

1. Inleiding

Voor u ligt het uitvoeringsprogramma vergunningverlening, toezicht en handhaving 2023 (VTH-UP 2023). Het VTH-UP maakt inzichtelijk welke activiteiten de gemeente Midden-Drenthe op het gebied van vergunningverlening, toezicht en handhaving voor de fysieke leefomgeving in 2023 wil uitvoeren. De basis voor het VTH-UP ligt in het VTH-beleidsplan 2023-2026 dat op 24 november 2022 is vastgesteld door de gemeenteraad.

 

1.1 Uitgangspunten

VTH-beleidsplan 2023-2026

Op 24 november 2022 heeft de gemeenteraad het VTH-beleidsplan 2023-2026 vastgesteld. In het beleidsplan zijn de doelen en prioriteiten op het gebied van vergunningverlening, toezicht en handhaving vastgesteld voor de komende 4 jaar. Daarnaast gaat het plan in op de capaciteit die er beschikbaar is voor het uitvoeren van de VTH-taken.

 

Drie doelen blijven de komende vier jaar leidend voor het VTH-beleid:

  • 1.

    Wonen

  • Doel: zorg voor voldoende veilige, duurzame en kwalitatief goede woningen om zo in de

  • woonbehoefte van de inwoners van Midden-Drenthe te kunnen voorzien.

  • 2.

    Gezonde en veilige leefomgeving

  • Doel: creëer een gezonde en veilige leefomgeving om in te kunnen wonen, recreëren en

  • werken.

  • 3.

    Verkeersveiligheid

  • Doel: zorg voor voldoende verkeersveiligheid in de gemeente

 

Per thema zijn verschillende prioriteiten vastgesteld. In het uitvoeringsprogramma worden deze prioriteiten vertaald naar de uitvoering.

 

In het beleidsplan zijn ook een missie, visie en kernwaarden opgenomen die aansluiten bij de missie, visie en kernwaarden die zijn vastgesteld dor de organisatie in oktober 2020.

 

 

Visie

Kernwaarden

1. Inwoners en bestuur staan voorop

2. We beginnen buiten

3. We zijn mensgericht

4. We digitaliseren

o Verbinding

o Vertrouwen

o Ondernemerschap

 

Zowel de missie, visie als de kernwaarden komen terug in het uitvoeringsprogramma. We zorgen ervoor dat de capaciteit op orde is zodat we benaderbaar en bereikbaar zijn. Daarnaast nemen we de ‘ja, mits ..’ houding aan die ook terugkomt in de Omgevingswet. Dit betekent we meedenken met initiatiefnemers en maatwerk leveren. Een uitgebreidere vertaling van de missie, visie en kernwaarden naar de uitvoering is te vinden hoofdstuk 5.

 

Raadsprogramma en bestuursakkoord

Op 13 juni 2022 heeft het college het bestuursakkoord 2022-2026 gepresenteerd. Daarnaast is er voor het eerst ook een raadsprogramma opgesteld die op 16 juni 2022 is vastgesteld door de gemeenteraad.

 

De vijf hoofdonderwerpen van het raadsprogramma, wonen, duurzaamheid & klimaat, dienstverlening, bestuursstijl en participatie, hebben raakvlakken met de uitvoering van de VTH-taken. In het bestuursakkoord wordt daarom ook concreet aandacht besteed aan VTH. De vergunningverlening moet zo praktisch en helpend mogelijk ingericht zijn en handhaving moet worden meegenomen in elk voorstel voor nieuwe regelgeving. Omdat dit van invloed is op de uitvoering worden deze onderwerpen meegenomen in het VTH-UP.

 

VTH-Beleidscyclus (BIG-8)

Het VTH-UP maakt onderdeel uit van de VTH-beleidscyclus, het zogenaamde BIG-8 model. Het model helpt om de VTH-taken planmatig voor te bereiden, uit te voeren, te monitoren en bij te sturen. De bovenste cyclus heeft betrekking op het VTH-beleidsplan. De onderste cyclus schrijft de werkwijze voor het VTH-UP voor. In artikelen 7.3 tot en met artikel 7.6 van het Besluit Omgevingsrecht is bepaald dat het college jaarlijks een uitvoeringsprogramma vaststelt. Daarnaast omschrijven deze artikelen wat er in een uitvoeringsprogramma moet worden opgenomen, zoals de uit te voeren activiteiten en de noodzakelijke capaciteit.

 

Figuur 1 : Het BIG-8 model voor stelselmatige kwaliteitsverbetering van de uitvoering van de VTH-taken

 

Kwaliteitscriteria

Het Rijk heeft voor de uitvoering van de VTH-taken Kwaliteitscriteria ontwikkeld. Deze criteria zijn bedoeld om de uitvoering van de VTH-taken te professionaliseren en de gewenste kwaliteit in overheidsorganisaties te borgen. De kwaliteitscriteria zijn geregeld in de verordening kwaliteit vergunningverlening, toezicht en handhaving omgevingsrecht. Met de invoering van de Omgevingswet vervalt de huidige Wet algemene bepalingen omgevingsrecht (Wabo) als grondslag voor deze verordening. Vanaf het moment dat de Omgevingswet in werking treedt wordt de huidige verordening vervangen door de nieuwe Verordening uitvoering en handhaving (U&H). De nieuwe verordening is vastgesteld in de gemeenteraad van 27 oktober 2022.

 

In april 2022 zijn de kwaliteitscriteria 2.3 vastgesteld. Ten opzichte van de kwaliteitscriteria 2.2 zijn er met name aanpassingen gedaan in de terminologie zodat deze aansluit op de Omgevingswet. In 2022 zijn de kwaliteitscriteria getoetst, de resultaten van de toetsing worden begin 2023 verwacht. De resultaten zullen worden meegenomen in het VTH-jaarverslag 2022. Omdat de uitkomsten op het moment van het schrijven van dit uitvoeringsprogramma nog niet bekend zijn is het niet mogelijk om actiepunten die uit de toetsing naar voren komen mee te nemen. Wanneer de actiepunten bekend zijn worden deze zo snel mogelijk opgepakt en wordt er toegewerkt naar het gewenste kwaliteitsniveau.

 

 

 

1.2 Leeswijzer

 

Hoofdstuk

Titel

Beschrijving

1

Inleiding

De inleiding gaat in op de uitgangspunten waarop het uitvoeringsprogramma gebaseerd is.

2

Ontwikkelingen en samenwerkingspartners

De interne en externe ontwikkelingen die van invloed zijn op de VTH-taken worden kort benoemd. Daarnaast wordt er ingegaan op de verschillende samenwerkingspartners en hun rol bij de uitvoering van de VTH-taken.

3

Formatie team Omgeving en Veiligheid

Dit hoofdstuk biedt een overzicht van de beschikbare formatieruimte binnen het team Omgeving en Veiligheid en gaat in op de nog in te vullen vacatureruimte.

4

Wat gaan we in 2023 doen?

Per onderdeel (V, T en H) wordt aan de hand van de doelen en prioriteiten uitgewerkt wat er 2023 wordt uitgevoerd. Ook de projecten die in 2023 worden opgepakt worden beschreven.

5

Actiepunten

Hoofdstuk 5 gaat in op actiepunten waar we als team in 2023 aan willen werken.

6

Jaarprogramma RUDD

Het laatste hoofdstuk omvat het jaarprogramma van de Regionale Uitvoeringsdienst Drenthe (milieutaken).

 

2. Ontwikkelingen en samenwerkingspartners

Er zijn veel ontwikkelingen, zowel intern in beleidsopgaven als extern in bijvoorbeeld wet- en regelgeving, die van invloed zijn op het werkgebied van vergunningverlening, toezicht en handhaving. Hieronder wordt kort ingegaan op deze ontwikkelingen en hoe dit wordt meegenomen in de uitvoering van de VTH-taken. Daarnaast worden de samenwerkingspartners benoemd welke een rol spelen bij de uitvoering.

 

2.1 Ontwikkelingen

Omgevingswet

De inwerkingtreding van de Omgevingswet staat op dit moment gepland voor 1 januari 2024. Met de komst van de Omgevingswet worden regels gebundeld en meer in samenhang met elkaar gebracht. Geen 26 wetten meer, maar één. De invoering van de Omgevingswet is van invloed op de processen in de gemeente. Zo wordt er in plaats van een ‘nee, tenzij..’ een ‘ja, mits..’ houding verwacht van de VTH-medewerkers. Daarnaast is één van de doelen van de Omgevingswet het versnellen en verbeteren van de besluitvorming rondom vergunningen. Dit betekent dat de werkprocessen aangepast moeten worden en er duidelijke werkafspraken moeten worden gemaakt met de ketenpartners.

 

De voorbereidingen voor de Omgevingswet zullen in 2023 voortgezet worden. Zoals het inrichten van nieuwe werkprocessen, afspraken maken met ketenpartners als de RUDD en de VRD en het volgen van trainingen over de inhoud. Zodat we op 1 januari 2024 klaar zijn voor het werken onder de Omgevingswet.

 

Wet kwaliteitsborging voor het bouwen ( Wkb )

Ook de inwerkingtreding van de Wkb staat gepland op 1 januari 2024. Met deze wet komt er meer verantwoordelijkheid te liggen bij private partijen. De bouwtechnische toets en het toezicht tijdens de bouw worden bij bouwwerken in gevolgklasse 1 (nieuwbouw) uitgevoerd door een private kwaliteitsborger en niet meer door de gemeente. Gevolgklasse 1 verbouw en gevolgklasse 2 en 3 worden later toegevoegd.

 

Net als bij de Omgevingswet zal 2023 nog in het teken staan van de voorbereidingen op de Wkb zoals het draaien van pilots en het volgen van trainingen.

 

Beleid huisvesting arbeidsmigranten

In het beleid huisvesting arbeidsmigranten is een paragraaf opgenomen over de handhaving. Dit beleid heeft daarom een directe relatie met de VTH-uitvoeringsprogramma’s. Structurele handhaving van de huisvesting van arbeidsmigranten is noodzakelijk. Bij projecten, onder 4.4, wordt uitgewerkt hoe deze handhaving projectmatig opgepakt kan worden door in 2023 te starten met een inventarisatie van de locaties.

 

Preventie- en Handhavingsplan Alcohol

Artikel 43a van de Alcoholwet verplicht gemeenten tot het vaststellen van een Preventie- en Handhavingsplan Alcohol. Het plan richt zich zowel op preventieve maatregelen als op handhaving onder andere op het schenken van alcohol aan minderjarigen of openbaar dronkenschap. Wanneer dit plan wordt vastgesteld moeten de handhavingsacties van dit plan verwerkt worden in de uitvoering.

 

Vitale Vakantieparken

Vergunningverlening, toezicht en handhaving wordt gezien als de basis voor vitale vakantieparken. Veel rode parken hebben te maken met permanente bewoning. Zonder toezicht en handhaving hierop is er kans dat het park steeds minder voor recreatief verblijf wordt gebruikt. In het komende jaar zal daarom bij twee vakantieparken ingezet worden op de handhaving op permanente bewoning.

 

Arbeidsmarkt

Voor de uitvoering van de VTH-taken is tijdens de begrotingsvergadering van 3 november 2022 extra budget beschikbaar gesteld. Dit betekent dat er vacatures uit worden gezet of al zijn uitgezet. Echter, hebben we bij het aantrekken van nieuwe medewerkers wel te maken met de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt. Er is namelijk sprake van een krappe arbeidsmarkt wat het aantrekken van medewerkers een uitdaging maakt. Hoe hier mee om wordt gegaan wordt verder uitgewerkt in hoofdstuk 3.

 

Energielabel C verplichting

Per 1 januari 2023 moet een kantoor, een bedrijfsgebouw vanaf 100 vierkante meter, energielabel C of beter hebben om nog als kantoor gebruikt te mogen worden. Het bevoegd gezag voor deze energielabel C verplichting is de gemeente. De gemeente kan dus handhaven op deze verplichting. Dit betekent een extra opgave voor de handhavingscapaciteit. In 2023 wordt geïnventariseerd hoe hier invulling aan kan worden gegeven, mogelijk in samenwerking met de Regionale Uitvoeringsdienst Drenthe.

 

2.2 Samenwerkingspartners en uitvoeringsorganisaties

Een deel van de gemeentelijke VTH-taken wordt door andere overheidsorganisaties uitgevoerd. Ook zijn er overheidsorganisaties die een adviserende rol hebben richting de gemeente. Het uitgangspunt hierbij is dat casemanagement altijd door de gemeente uitgevoerd wordt, ongeacht of de inhoudelijke behandeling door de gemeente wordt uitgevoerd.

 

Regionale Uitvoeringsdienst Drenthe

De RUDD voert sinds 1 januari 2014 alle milieutaken voor de Drentse gemeenten en de provincie Drenthe uit. Onder de milieutaken valt onder andere het beoordelen van milieumeldingen en aanvragen voor omgevingsvergunningen onderdeel milieu. Daarnaast voert de RUDD het toezicht uit bij bedrijven en treedt zij waar nodig handhavend op. Het beoordelen van sloopmeldingen met asbest en het toezicht op asbestsaneringen behoort eveneens tot de taken van de RUDD. Het jaarprogramma 2023 van de RUDD is te vinden in hoofdstuk 6.

 

Veiligheidsregio Drenthe

De VRD voert diverse taken op het gebied van brandveiligheid voor de gemeenten uit. Voor Midden-Drenthe adviseert de VRD over brandveiligheid bij bouwplannen en evenementen. Daarnaast houdt de VRD het toezicht op brandveilig gebruik bij panden, die beschikken over een omgevingsvergunning brandveilig gebruik.

 

Andere samenwerkingspartners

Daarnaast wordt er onder andere ook samengewerkt met de provincie Drenthe en de Gemeentelijke Gezondheidsdienst (GGD) Drenthe. Beide instanties hebben een adviserende rol bij onder andere vergunningverlening. De GGD Drenthe beschikt over medisch milieukundigen, die de gemeente kunnen adviseren bij gezondheidsvraagstukken in relatie tot milieufactoren. Daarnaast biedt bijvoorbeeld de taskforce Vitale Vakantieparken van de provincie ondersteuning bij het programma Vitale Vakantieparken.

 

 

3. Formatie team Omgeving en Veiligheid

Tijdens de begrotingsvergadering van 3 november 2022 is er extra capaciteit beschikbaar gesteld voor de uitvoering van de VTH-taken. Hieronder wordt het verschil in formatie ten opzichte van 2022 in een tabel weergegeven.

 

Formatie cluster Omgeving

 

Fte 2022

Fte 2023

Vergunningverlener bouw

3,56

3,56

Frontoffice

0

2

Vergunningverlener ruimtelijke ordening

2

4

Juridisch medewerker

2

2

Toezichthouder/handhaver bouw

2

2

Administratief medewerker

0,44

0,44

Formatie cluster veiligheid

 

Fte 2022

Fte 2023

Vergunningverlener evenementen/APV/ bijzondere wetten/Alcoholwet

2,5

2,5

Buitengewoon opsporingsambtenaar (BOA)

1

2

Adviseur veiligheidszaken

1,8

2,8

Totaal

15,3

21,3

Tabel 1: Formatie team Omgeving & Veiligheid 2022 en 2023

 

Groeimodel

In de bovenstaande tabel is te zien dat er in totaal 6 fte extra beschikbaar is gesteld. Deze functies zijn momenteel allemaal incidenteel ingevuld met inhuurkrachten. Het doel is om in 2023 voor al deze functies vaste medewerkers te werven zodat het team in 2024 op volledige sterkte is.

 

Zoals in de inleiding ook als is aangegeven hebben we te maken met een krappe arbeidsmarkt wat het werven van medewerkers een uitdaging maakt. Het is onrealistisch om te verwachten dat we in januari 2023 alle vacatures hebben ingevuld. Daarom hanteren we een groeimodel, waarbij we in 2023 groeien naar het gewenste niveau. Er wordt onder andere ook gekeken naar de mogelijkheden om verschillende vacatures in te vullen met trainees.

 

Hieronder worden de openstaande vacatures weergegeven met de uiterlijke datum van indiensttreding waar in dit uitvoeringsprogramma mee gerekend is om de beschikbare uren te bepalen.

1. Twee frontoffice medewerkers (1 juni 2023)

2. Vier vergunningverleners RO (1 juli 2023)

3. Eén toezichthouder bouw (1 april 2023)

4. Drie adviseur veiligheidszaken (1 april 2023)

5. Eén vergunningverlener bouw (1 mei 2023)

 

Voor de adviseurs veiligheidszaken geldt dat deze niet worden meegenomen in de onderstaande overzichten. De benodigde en beschikbare uren en de uitvoerende werkzaamheden van de adviseurs veiligheidszaken worden niet opgenomen in het VTH-uitvoeringsprogramma, maar in het uitvoeringsprogramma van het Integraal Veiligheidsplan (IVP) dat elke twee jaar wordt. In 2023 wordt er een nieuw uitvoeringsprogramma voor het IPV opgesteld.

 

Uren

Het bovenstaande groeimodel heeft ook gevolgen voor de beschikbare uren. Een groot deel van de openstaande vacatures wordt momenteel ingevuld door inhuurkrachten.

 

Nieuwe medewerkers moeten ingewerkt worden en zullen niet vanaf de start 100% productiviteit kunnen leveren. In onderstaande tabel wordt uitgewerkt hoeveel uren er in 2023 beschikbaar zijn voor de uitvoering van de VTH-taken. Hierbij is rekening gehouden met de inhuur die er momenteel zit en de verwachte datum van indiensttreding van vaste medewerkers. Het is van belang om in het achterhoofd te houden dat dit een verwachting is. De datum van indiensttreding kan altijd veranderen afhankelijk van de situatie op de arbeidsmarkt. Daarnaast zijn we hierbij uitgegaan van een situatie waarin de inhuurkrachten werkzaam blijven tot dat er nieuwe medewerkers zijn aangetrokken.

 

Vergunningverlening

Vergunningverlening kader bouwen en wonen

 

Huidige capaciteit

Vacatures

Vergunningverlener bouw

2,67fte: 3685 uur

0,89fte vacatureruimte

Inhuur januari t/m april: 406 uur

 

Vacature ingevuld mei t/m december: 649 uur

Frontoffice

 

2fte ruimte waarvan nu 0,89fte inhuur.

Inhuur januari t/m mei: 507 uur

 

Vacatures ingevuld juni t/m december: 1254 uur.

Administratief medewerker

0,44 fte: 602 uur

 

Vergunningverlener ruimtelijke ordening

 

4fte vacature ruimte. Nu 4 inhuurkrachten.

Inhuur januari t/m juni: 2462 uur

 

Vacatures ingevuld juli t/m december: 2189 uur

 

4287 uur

7467 uur

Totaal: 11.754

Vergunningverlening kader evenementen, APV, Alcoholwet en bijzondere wetten

Vergunningverlener evenementen/APV/bijzondere wetten/Alcoholwet

2,17fte*: 2969 uur

 

Tabel 2: Inschatting van de beschikbare uren voor vergunningverlening

1fte = 1368 uur

*binnen het cluster vergunningverlening evenementen/APV/Alcoholwet en bijzondere wetten is iemand werkzaam die gebruik maakt van het generatiepact dit resulteert in een productiviteit van 0,67fte i.p.v. 1fte. Dit verklaart het verschil met de 2,5fte die in tabel 1 staat.

 

Toezicht en handhaving

Toezicht kader bouwen en wonen

 

Huidige capaciteit

Vacatures

Toezichthouder bouw

1fte: 1368 uur

1fte (geen inhuur)

Vacature ingevuld april t/m december: 889 uur

 

1368 uur

889 uur

Totaal: 2257

 

 

 

Toezicht kader evenementen, APV, Alcoholwet en openbare ruimte

Buitengewoon opsporingsambtenaar

2fte: 2736 uur

 

 

 

 

Handhaving

Juridisch medewerker

2fte: 2462 uur

 

Tabel 3: Inschatting van de beschikbare uren voor toezicht en handhaving

 

 

 

Benodigd reguliere werkzaamheden*

Benodigd overige werkzaamheden**

Regulier + overig

Beschikbaar

Vergunningverlening bouwen en wonen

9238

3141

12.379

11.754

Vergunningverlening evenementen/APV /Alcoholwet

1402,5

1217

2619,5

2969

Toezicht bouwen en wonen

2547

-

2547

2257

Toezicht evenementen/APV /Alcoholwet

1553

1263

2816

2736

Handhaving

1871

751

2622

2462

Totaal

 

 

22.983,5

22.178

Tabel 4: Vergelijking tussen de benodigde en beschikbare uren

*De berekening van de reguliere uren is te vinden in de tabellen van hoofdstuk 4.

**Onder overige werkzaamheden valt onder andere: voorbereidingen op Omgevingswet, dienstverlening in het algemeen waaronder de balietelefoon, het beantwoorden van advies vragen beantwoorden vanuit het team of andere teams, surveillance rondes door de gemeente (BOA’s), projecten en overleggen die niet in relatie staan tot de zaken die in behandeling zijn.

 

In de tabel is te zien dat er bij het kader vergunningverlening en toezicht bouwen en wonen en de handhaving nog een tekort is aan uren. Wanneer de nieuwe medewerkers volledig inzetbaar zijn zullen ook deze tekorten aan uren zijn opgelost. Voor 2023 betekent dit dat de reguliere werkzaamheden uitgevoerd kunnen worden binnen de beschikbare uren. Voor de overige werkzaamheden betekent dit dat er goed afgewogen moet worden waar de beschikbare uren op ingezet kunnen worden.

 

4. Wat gaan we in 2023 doen?

Per onderdeel (V, T en H) wordt aan de hand van de doelen en prioriteiten uitgewerkt wat er in 2023 wordt uitgevoerd. Het laatste onderdeel van dit hoofdstuk gaat in op de onderwerpen die in 2023 projectmatig worden opgepakt.

 

4.1 Vergunningverlening

De werkvoorraad voor vergunningverlening is afhankelijk van het aanbod. Vergunningverlening is namelijk een vraag gestuurd product. Iedere aanvraag, verzoek of melding wordt behandeld. In onderstaande tabel wordt per type aanvraag, verzoek of melding inzicht gegeven in de uren die vanuit vergunningverlening nodig zijn voor het uitvoeren van de werkzaamheden.

 

Kader bouwen en wonen

 

Aantal

Kengetal (uren)

Uren

Vooroverleg

140

7

980

Monumenten

1

25

25

Principeverzoeken

87

20

1740

Wabo regulier – enkelvoudig/eenvoudig

210

12

2520

Wabo regulier – meervoudig/complex

60

17,5

1050

Wabo uitgebreid

20

27

540

Overig Wabo (o.a. reclame, inrit en kap)

150

2

300

Sloopmeldingen

200

0,5

100

Brandveilig gebruik

15

2

30

Melding activiteitenbesluit

60

2,5

150

MER-beoordelingen

6

8

48

Bestemmingsplanprocedures

9

25

225

Wijzigingsplanprocedures

6

20

120

Schriftelijke informatieverzoeken

470

3

1410

Totaal: 9238

Kader evenementen, APV en bijzondere wetten

Evenementen complex

55

12

660

Evenementen eenvoudig

70

3

210

Alcoholwet

45

10

450

Bijzondere wetten

55

1,5

82,5

T otaal: 1402,5

Tabel 5: Benodigde uren reguliere werkzaamheden vergunningverlening

 

Prioritering

Zoals hierboven benoemd zijn de aantallen bij vergunningverlening afhankelijk van de aanvragen die binnenkomen. De aanvragen die binnekomen worden behandeld. Door de vraag gestuurde aard van vergunningverlening is het lastig om hierbij te prioriteren. Ook omdat aan het verlenen van een vergunning termijnen zijn verbonden. De prioritering in het beleidsplan heeft daarom met name betrekking op het naleven van de afgegeven vergunning (toezicht en handhaving).

 

Er is natuurlijk wel een relatie te leggen met de doelen en prioritering in het beleidsplan. Zo kunnen vergunningen voor nieuwbouw woningen ondersteunen bij het behalen van het doel om te zorgen voor voldoende woningen in Midden-Drenthe. Daarnaast dragen voorschriften over o.a. geur, geluid en brandveiligheid die zijn opgenomen in de vergunning bij aan een gezonde en veilige leefomgeving.

 

4.2 Toezicht

 

Toezicht kader bouwen en wonen

 

Aantal

Kengetal

Uren

Toezicht op omgevingsvergunning onderdeel Bouw - categorie I (bouwkosten < € 100.000)

60

9

540

Toezicht op omgevingsvergunning onderdeel Bouw - categorie II (bouwkosten € 100.000- €1.000.000)

50

18,5

925

Toezicht op omgevingsvergunning onderdeel Bouw - categorie III (bouwkosten > € 1.000.000)

3

69

207

Toezicht en handhaving overig

70

12,5

875

Totaal: 2547

Tabel 6: Benodigde uren reguliere werkzaamheden toezicht en handhaving bouw

 

Wet kwaliteitsborging voor het bouwen

Wanneer de Wkb inwerking treedt resulteert dit in een andere manier van toezichthouden op omgevingsvergunningen. Het toezicht in gevolgklasse 1 ligt dan bij de private kwaliteitsborger en niet meer bij de gemeente. Het merendeel van de omgevingsvergunningen in de gemeente Midden-Drenthe valt onder gevolgklasse 1. De controle op peil en rooilijn wordt bij elk bouwwerk echter nog wel uitgevoerd door de gemeente. Dit betekent dat het toezicht in aantallen niet omlaag gaat maar het kengetal voor toezicht wel minder zal worden, omdat het grootste gedeelte van het toezicht wordt uitgevoerd door een kwaliteitsborger.

 

Pas in het geval van een overtreding komt de gemeente weer in beeld. De overtreding wordt door de kwaliteitsborger bij de gemeente gemeld. De toezichthouder gaat dan ter plaatse om ook zelf de overtreding te constateren. Aan de hand van het handhavingsbeleid Wkb wordt er dan bepaald of er gedoogd wordt of dat we handhavend gaan optreden.

Het is op dit moment niet mogelijk om in te schatten hoe de uren voor het toezicht gaan veranderen met de komst van de Omgevingswet. Daarom is het belangrijk om na de inwerkingtreding bij te houden hoeveel overtredingen worden gemeld door de kwaliteitsborger en hoeveel uren de toezichthouders aan deze zaken besteden. Zo kunnen we deze nieuwe aantallen en kengetallen zo snel mogelijk meenemen in de uitvoeringsprogramma’s.

 

Ambitieniveau

Bij het toezicht op omgevingsvergunningen categorie I wordt er middels een steekproef gecontroleerd. In ieder geval 1 op 3 bouwplannen in categorie I wordt gecontroleerd aan de hand van het toezicht protocol. De omgevingsvergunningen die vallen onder de categorieën II en III worden volledig gecontroleerd.

 

Prioritering

Het naleven van opgenomen voorschriften voor brandveilig gebruik van gebouwen heeft een hoge prioriteit in het VTH-beleidsplan. In 2023 willen we daarom de samenwerking met de VRD op de controle van brandveilig gebruik versterken door onder andere gezamenlijk controles uit te voeren. Het toezicht op brandveilig gebruik van panden wordt namelijk door de VRD uitgevoerd, maar de gemeente blijft in deze dossiers het bevoegd gezag.

Daarnaast is er ook een hoge prioriteit toegekend aan het naleven van omgevingsvergunning bij de bouw. Door bij categorie I 1 op de 3 bouwplannen te controleren en alle bouwplannen binnen categorie II en III te controleren geven we hier invulling aan.

 

Toezicht kader evenementen, APV en bijzondere wetten

 

Aantal

Kengetal (uren)

Uren

Meldingen openbare ruimte eenvoudig

210

1

210

Meldingen openbare ruimte complex

90

6

540

Evenementen (groot)

10

18

180

Evenementen (overig)

31

9

279

Horeca (Alcoholwet)

40

3,5

140

Alcoholgebruik onder de 18

12

17

204

Totaal: 1553

Tabel 7: Benodigde uren reguliere werkzaamheden toezicht evenementen, APV en bijzondere wetten

 

Prioritering

Het schenken en verkopen van alcohol aan minderjarigen is een onderwerp met hoge prioriteit. Zoals in bovenstaande tabel is aangegeven wordt hier aandacht aan besteed. Daarnaast wordt er in 2023 een preventie- en handhavingsplan alcohol opgesteld waarin alcoholgebruik onder de 18 ook een belangrijk onderwerp is.

 

Het naleven van evenementenvergunning en vergunningen in het kader van de Alcoholwet zijn onderwerpen met een gemiddelde prioriteit waar ook op ingezet wordt in 2023. Bij evenementen worden steekproefsgewijs controles uitgevoerd en wordt ook de samenwerking gezocht met ketenpartners als de politie, GHOR en de VRD.

 

De inzet op de meldingen openbare ruimte raken meerdere prioriteiten van het VTH-beleidsplan. Zo komen er onder andere meldingen binnen over de aantasting en vernieling van openbaar groen, zwerfafval en verkeerd geparkeerde voertuigen. Op deze meldingen wordt altijd gereageerd. De BOA’s doen ook surveillancerondes waarin ze op verschillende onderwerpen controleren, zoals het parkeren in de blauwe zone of zwerfafval.

 

4.3 Handhaving

Ieder jaar ontvangen wij meldingen en verzoeken om handhaving, waar juridische procedures op volgen. Ook vanuit toezichtcontroles worden handhavingsprocedures gestart. Op basis van de in de vorige paragrafen geplande controles en de ervaringscijfers van de afgelopen twee jaar verwachten wij voor 2023 de volgende ureninzet voor handhaving.

 

Handhaving (juridisch)

 

Aantal

Kengetal (uren)

Uren

Handhaving bij permanente bewoning

50

6

300

Handhavingscasussen

20

26

520

Bezwaar

24

25

600

Beroep en hoger beroep

11

41

451

Totaal: 1871

Tabel 8: Benodigde uren reguliere werkzaamheden handhaving

 

Prioritering

Wanneer er handhavingsverzoeken binnenkomen hebben deze over het algemeen prioriteit boven de andere handhavingscasussen. Dit omdat er binnen een bepaalde termijn een beslissing genomen moet worden. Daarnaast heeft de handhaving op permanente bewoning de aandacht, dit onderwerp heeft ook een hoge prioriteit in het VTH-beleidsplan en komt terug onder projecten.

 

4.4 Projecten

In 2023 wordt er op verschillende thema’s projectmatig ingezet:

 

Doel: Wonen

 

  • 1.

    Handhaving permanente bewoning

De handhaving op permanente bewoning valt ook onder het reguliere werk van de juridisch medewerkers. Echter in het kader van en de revitaliserings- en uitblinkerstrajecten van Vitale Vakantieparken (VVP) worden er twee parken actief opgepakt in een handhavingstraject. Dit is in samenwerking met de taskforce VVP en de parkeigenaren.

 

De handhaving op permanente bewoning wordt uitgevoerd zoals beschreven in de koersnotitie Vitale Vakantieparken. Dit betekent dat er niet gehandhaafd wordt op rode parken waar een pilot loopt.

 

Doel: Gezonde en veilige leefomgeving

 

  • 1.

    Controles op Bed&Breakfasts

In 2022 zijn we gestart met het toezichtproject waarbij controles worden uitgevoerd op de Bed&Breakfasts (B&Bs) in de gemeente. Eind 2022 zijn alle niet vergunde locaties gecontroleerd. Begin 2023 worden alle locaties die wel een vergunning hebben maar niet voldoen aan de voorschriften van de vergunning gecontroleerd.

 

Hierna volgt een evaluatie van de uitkomsten op basis waarvan nieuwe beleidsregels worden opgesteld. Na vaststelling van de nieuwe beleidsregels ontvangen de B&B eigenaren een brief met het verzoek om een vergunningaanvraag in te dienen of te wijzigen om de situatie te legaliseren. Wanneer de vergunning trajecten zijn afgerond kan dit project worden afgerond. Nieuwe aanvragen voor B&Bs worden na afronding van het project meegenomen in de reguliere controles op omgevingsvergunningen.

 

  • 2.

    Huisvesting arbeidsmigranten

In het najaar van 2022 heeft de gemeenteraad de visie op de huisvesting van arbeidsmigranten vastgesteld. Aan deze visie moet uitvoering worden gegeven onder andere in de vorm van handhaving. Voor 2023 betekent dit een inventarisatie van de locaties waar arbeidsmigranten gevestigd zijn. Gezien de omvang van dit project worden de vervolgstappen na de inventarisatie gezet in 2024.

 

De uitvoering van de handhaving is echter afhankelijk van de middelen die beschikbaar worden gesteld bij de vaststelling van het uitvoeringprogramma voor het beleid huisvesting arbeidsmigranten. Binnen VTH is hier op dit moment geen capaciteit voor beschikbaar.

 

  • 3.

    Kapvergunningen

In 2023 gaan we in samenwerking met de buitendienst controles uitvoeren op de afgegeven kapvergunningen door bijvoorbeeld te controleren op de herplantplicht. Daarnaast gaan we ook het proces rondom de kapvergunningen optimaliseren.

 

Doel: Verkeersveiligheid

 

  • 1.

    Parkeerbeleid

Eén van de prioriteiten in het beleidsplan is de aanpak van het foutief en/of hinderlijk parkeren. Op dit moment zijn de parkeernormen niet voldoende toereikend voor inwoners om twee auto’s te kunnen parkeren bij de woning, terwijl veel huishoudens tegenwoordig in het bezit zijn van twee auto’s. Daarnaast is het ook belangrijk dat er bij ondernemers voldoende parkeergelegenheid is, zodat ook op deze plekken parkeeroverlast voorkomen kan worden.

 

In 2023 gaan we daarom kijken naar de mogelijkheden voor het aanpassen van het parkeerbeleid zodat deze aansluit bij de actualiteit en daardoor ook het foutief en/of hinderlijk parkeren vermindert.

 

 

5. Actiepunten

Naast de in hoofdstuk 4 benoemde VTH-taken hebben wij voor 2023 een aantal actiepunten benoemd. Deze actiepunten vloeien voort uit het VTH-beleidsplan en betreffen het volgende:

 

  • 1.

    Inwoners en bestuur voorop

Dat de inwoners en het bestuur voorop staan is een belangrijk onderdeel van de missie en visie van zowel het beleidsplan als de organisatie. Om de inwoners en het bestuur voorop te kunnen stellen moet in eerste instantie het beleid in de organisatie op orde zijn. Daarom gaan we in het komende jaar, in samenwerking met het team Ruimtelijk Beleid en Projecten, een overzicht maken van de beleidsstukken die nog opgesteld moeten worden of geactualiseerd moeten worden. Hierbij maken we dan ook een prioritering en planning.

Daarnaast is het ook belangrijk om op alle communicatiekanalen van de gemeente aan te sluiten bij de actualiteit, zodat de inwoners de laatste informatie altijd tot hun beschikking hebben. Hierbij kunnen we in 2023 aansluiten bij de nieuwe website. Zo kunnen we ervoor zorgen dat op de nieuwe website geactualiseerde teksten staan over vergunningverlening, toezicht en handhaving.

 

  • 2.

    Samenwerking

Zowel intern als extern willen we in 2023 gaan inzetten op het verbeteren van de samenwerking. Intern gaan we toewerken naar een afstemmingsoverleg waarbij we kort met elkaar de casussen bespreken die ons op dat moment bezighouden. Zodat we elkaar weten te vinden bij vragen. Daarnaast gaan we inzetten op het verbeteren van de afstemming met andere afdelingen zodat we tot integrale adviezen kunnen komen. De connectie met de andere afdelingen kan ook verbeterd worden door af en toe aan te sluiten bij overleggen van andere teams en daar uit te leggen want ons bezighoudt en andersom.

Ook willen we de afstemming met de externe partners als de RUDD, VRD en Provincie verbeteren door bijvoorbeeld een regulier overleg in te plannen tussen de vergunningverleners en de RUDD waar de lopende casussen besproken worden. Er worden daarnaast afspraken gemaakt over de reactietermijnen.

 

  • 3.

    Dashboard voor betere monitoring

Het huidige registratiesysteem is niet altijd functioneel genoeg om de indicatoren die nodig zijn voor een goede rapportage uit te lezen. Op dit moment loopt er daarom een project voor het data gedreven werken waarbij er gekeken wordt naar een manier waarop de monitoring beter kan worden. Verbeterde monitoring zorgt voor een verhoogde kwaliteit van onder andere het jaarverslag en de uitvoeringsprogramma’s. Daarnaast leidt monitoring tot een betere afstemming binnen het team. We zijn meer op de hoogte van de uitgevoerde werkzaamheden en kunnen daarom beter zien wat er bereikt is en wat er nog moet gebeuren. In 2023 gaan we daarom verder met het project data gedreven werken.

 

 

6. Jaarprogramma Regionale Uitvoeringsdienst Drenthe

Alle milieutaken worden vanaf 2014 door de Regionale uitvoeringsdienst Drenthe (RUDD) uitgevoerd. In dit VTH-programma zijn de aantallen, producten of uren vermeld, die voortvloeien uit het vastgestelde jaarprogramma 2023.

 

Om te komen tot een realistisch jaarprogramma is er gekozen voor een opschalingsmethodiek. Bij deze methode is uitgegaan van de beschikbare productieve uren op 1 januari 2023, dit is 157.428 uur. In 2023 wordt toegegroeid naar het gewenste niveau van 172.820 uur. Hierbij is 50% opschaling reëel, wat resulteert in 165.124 uur voor 2023.

 

Het jaarprogramma 2023 is gebaseerd op de volgende uitgangspunten:

  • Een nieuwe en realistische productiviteitsnorm van 1239 uur. De productiviteitsnorm is opgesteld op basis van een ziekteverzuimpercentage van 9%. Daarnaast is er 50 uur opgenomen voor het inwerken van nieuwe medewerkers.

  • De herijkte kengetallen van de Drentse Maat

  • Uitwerking van de uniforme Uitvoerings- en Handhavingsstrategie

  • Een prioritering in type werkzaamheden voor het opschaalmodel.

 

6.2 Algemeen

De uitvoering van de activiteiten van de RUD kan als volgt onderverdeeld worden:

  • de uitvoering van de primaire (VTH)-taken, onderverdeeld in de Drentse Maat, niet-Drentse Maat en de daarbij behorende ondersteuning;

  • de aanvullende opgave: fase 2 herijking Drentse Maat, opstellen uniforme uitvoerings- en handhavingsstrategie en werken onder de Omgevingswet;

  • de mogelijkheid van extra opdrachten. Voor de uitvoering van de extra opdrachten zullen de betreffende deelnemers de bijbehorende middelen ter beschikking moeten stellen.

 

6.3 Producten en diensten Drentse Maat

In onderstaande tabel wordt het overzicht getoond van alle producten/diensten die behoren tot de Drentse Maat. De raming is gebaseerd op de gerealiseerde aantallen en uren van de producten van de afgelopen jaren.

 

Producten Drentse Maat

 

Aantal

Uren

Vergunningen en meldingen

Omgevingsvergunning Milieu - Oprichtingsvergunning

1

77

Omgevingsvergunning Milieu - Revisievergunning

4

356

Omgevingsvergunning - Milieuneutrale wijziging

4

152

Omgevingsvergunning - Veranderen

4

186

Omgevingsvergunning - OBM

4

140

Omgevingsvergunning - Actualiseren

0

4

Maatwerkvoorschrift milieu

0

4

Vooroverleg milieu

11

103

Besluit gelijkwaardigheid Activiteitenbesluit

0

0

Intrekken van een vergunning

0

0

Meldingen milieu

131

1.441

Melding niet inrichtinggebonden

25

25

Ontheffing verboden

0

0

Informatieverstrekking bedrijfsactiviteit en milieu

180

180

Advisering Rijksprocedures

0

0

Subtotaal

364

2668

Toezicht en handhaving

Risico gestuurd toezicht (RGT)

 

3.028

Asbest

 

729

Klachten

84

928

Beoordelen elektronische Milieujaarverslagen (eMJV)

 

22

Ketentoezicht

 

383

Subtotaal

84

5090

Bodem

 

 

Meldingen Besluit Bodemkwaliteit

56

112

Melding calamiteit bodem

0

0

Toezicht bodemaspecten Wm-inrichtingen – tanksaneringen

 

1

Toezicht Besluit bodemkwaliteit

24

121

Toezicht niet ernstige gevallen bodemsanering

1

4

Toezicht gebiedsgericht

107

214

Subtotaal

188

452

Totaal aantal uren 8210

Tabel 9: Aantallen en uren producten en diensten Drentse Maat

 

6.4 Producten en diensten niet-Drentse Maat

In onderstaande tabel zijn op hoofdniveau de geraamde uren weergegeven van de niet-Drentse Maat-producten.

 

Producten en diensten niet-Drentse Maat

 

Uren

Bodem

557

Geluid, lucht en externe veiligheid

444

Juridische ondersteuning

150

Milieuspecialistische taken

2007

Vergunning ontbranden/melden vuurwerk

0

Ontheffing TUG

0

Toezicht ontbranding vuurwerk

0

Toezicht TUG

0

Archief werkzaamheden

23

Energie

165

Administratieve ondersteuning

1291

Totaal aantal uren 4637

Tabel 10: Uren producten en diensten niet-Drentse Maat

 

Naar boven