Een bestemmingsplan regelt wat er wel en niet mag op het gebied van bouwen en gebruiken van grond of water. U leest hieronder waar het nieuwe bestemmingsplan over gaat. Ook leest u wanneer u het ontwerpbestemmingsplan kunt bekijken en hoe u een reactie kunt geven.
Waar gaat het bestemmingsplan over?
Voor alle karakteristieke en beeldondersteunende gebouwen en objecten (geen gebouwen) in het gebied van de vroegere gemeente Groningen (gemeentegrens van vóór de herindeling) is een bestemmingsplan ‘Gebouwd Erfgoed Groningen’ gemaakt. Het bestemmingsplan regelt het beschermen van de karakteristieke en/of ruimtelijk belangrijke kenmerken van deze gebouwen en objecten. Op dit moment geldt de Provinciale Omgevingsverordening van de provincie Groningen die de sloop van panden verbiedt. Dit bestemmingsplan heeft daarom een stelsel, waarbij sloop en verbouw van karakteristieke en beeldondersteunende panden aan de buitenkant niet zomaar is toegestaan. Daarnaast heeft het bestemmingsplan regels waarmee het onder voorwaarden mogelijk is een sloopvergunning te krijgen om deze panden of objecten te mogen slopen of uitgebreid te veranderen.
Nieuwe versie van het ontwerp bestemmingsplan
Het ontwerpbestemmingsplan heeft eerder ter inzage gelegen van 6 januari tot en met 16 februari 2022. Door de ingediende reacties (zienswijzen) hebben we besloten om een aantal grote(re) veranderingen aan te brengen. Deze veranderingen zijn:
- 1.
De beeldondersteunende gebouwen/objecten (met een beoordeling van 3-5 punten) komen te vervallen behalve die in beschermde stads- en dorpsgezichten en de Wijert Noord.
- 2.
De gebouwen/objecten met een zeer hoge beoordeling (van 10-12 punten) worden opgenomen in het bestemmingsplan als karakteristiek. In het vorige ontwerp was deze groep gebouwen/objecten nog niet opgenomen.
- 3.
De gebruiksvriendelijkheid van de kaart is verbeterd door alleen de gebouwen en objecten te laten zien waar het ontwerpbestemmingsplan van toepassing is.
Daarnaast zijn de regels aangepast om voor dit bestemmingsplan zo goed mogelijk rekening te houden met wet- en regelgeving die begin volgend jaar ingaat. Verder zijn er nog verschillende andere kleine veranderingen.
Door deze vele veranderingen hebben we besloten om het proces over te doen en kunt u opnieuw reageren op dit ontwerpbestemmingsplan. Op deze manier kan iedereen de veranderingen goed bekijken.
Waar en wanneer kunt u de stukken bekijken?
U kunt van 20 april 2023 tot en met 31 mei 2023 het nieuwe ontwerpbestemmingsplan bekijken met de stukken die daarbij horen. Dat kan op deze plekken:
• Op de landelijke website www.ruimtelijkeplannen.nl. Het nummer van het bestemmingsplan is NL.IMRO.0014.BP648GebouwdErfgd-ow02.
• Op de gemeentelijke website gemeente.groningen.nl/actuele-bestemmingsplannen.
• Bij het gemeentelijk Loket Bouwen en Wonen, Harm Buiterplein 1. U kunt een afspraak maken via gemeente.groningen.nl/bestemmingsplan-inzien of bellen met 14 050.
Hoe en wanneer kunt u een reactie geven?
Van 20 april 2023 tot en met 31 mei 2023 kunt u een reactie geven. Uw reactie heet een ‘zienswijze’. Dat kan op het bestemmingsplan en de stukken die daarbij horen. Dat kan alleen op deze drie manieren:
• U vult het ‘online zienswijzeformulier’ in op de website gemeente.groningen.nl/bestemmingsplannen bij het bestemmingsplan. U krijgt meteen een bevestiging van ontvangst.
• U stuurt een brief naar de afdeling Ruimtelijk Beleid & Ontwerp, Postbus 7081, 9701 JB Groningen.
• U gaat in gesprek met een planjurist van de afdeling Ruimtelijk Beleid & Ontwerp. Bel voor een afspraak naar het algemene telefoonnummer 14050 van de Gemeente Groningen.