Gemeenteblad van Assen
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Assen | Gemeenteblad 2022, 490501 | verkeersbesluit of -mededeling |
Zoals vergunningen, bouwplannen en lokale regelgeving.
Adressen en contactpersonen van overheidsorganisaties.
U bent hier:
| Datum publicatie | Organisatie | Jaargang en nummer | Rubriek |
|---|---|---|---|
| Assen | Gemeenteblad 2022, 490501 | verkeersbesluit of -mededeling |
Onderwerp: Verkeersbesluit voetgangersgebied binnenstad Assen 2022 Burgemeester en wethouders van Assen:
Overwegingen ten aanzien van het besluit
hierbij het volgende overwegende:
- Dat de Gemeente Assen al enkele jaren bezig is om de aantrekkelijkheid van de binnenstad te vergroten. De organisatie Vaart in Assen is daarvoor aangesteld, er is een Binnenstadsvisie opgesteld, het Koopmansplein is heringericht en de voorbereidingen voor de herinrichting van de winkelstraten zijn gestart. Een onderdeel van de opgave is het verminderen van het autoverkeer in de binnenstad en het verbeteren van de leefbaarheid voor voetgangers en fietsers.
- Dat in het bestuursakkoord 2018 – 2022 voor de binnenstad is verwoord:
• We staan geen autoverkeer meer toe in het kernwinkelgebied. Voor bevoorrading in dit gebied gelden venstertijden. De handhaving gebeurt door middel van kentekencamera’s waarmee ervaring is opgedaan rond De Brink.
• Uiterlijk in 2025 zal de bevoorrading van het kernwinkelgebied uitsluitend emissieloos (waterstof, elektrisch) zijn.
- Dat in het bestuursakkoord 2022 – 2026 doorgegaan wordt met de uitvoering van de Binnenstadsvisie.
- Dat door de toepassing van kentekencamera’s de overtredingen van het inrijden van het voetgangersgebied voor nagenoeg 100% worden geregistreerd. Deze camera’s worden geplaatst bij alle ingangen van het voetgangersgebied voor het gemotoriseerde verkeer. Voor de gebruikers van de binnenstad is het wenselijk dat duidelijk omschreven wordt welke gebruikers toegang hebben tot het voetgangersgebied, welke gebruikers niet, en voor welke situaties een ontheffing kan worden verleend.
- Dat daarvoor in dit verkeersbesluit de verkeersborden voor het voetgangersgebied worden gewijzigd. Ten behoeve van de wijzigingen heeft het College van burgemeester en wethouders nieuwe beleidsregels voetgangersgebied opgesteld. Bij de voorbereiding is hierover overleg gevoerd met bewoners, bedrijven en organisaties. De beleidsregels zijn gelijk met dit verkeersbesluit door het College van B&W vastgesteld.
- Dat tot het huidige voetgangersgebied de volgende straten worden gerekend:Kerkstraat, Markt, Weiersloop, Weierspoort, Marktstraat, Brink, Kleine Marktstraat, Singelpassage, Kruisstraat, Gedempte Singel, Koopmansplein, Mercuriusplein, Minervalaan, Oude Molenstraat, Oudestraat, Mulderstraat, Ceresplein en Apollopad (zie ook bijlage 1).
Dat het voetgangersgebied wordt aangegeven met de zoneborden G7 “voetpad” van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens 1990 (RVV 1990). Volgens het RVV 1990 hebben naast voetgangers ook een aantal andere verkeersdeelnemers toegang:
• Bestuurders van een gehandicaptenvoertuig gebruiken op grond van artikel 7 van het RVV 1990 het trottoir, het voetpad, het fietspad, het fiets/bromfietspad of de rijbaan. Zij hebben daarmee ook toegang tot het voetgangersgebied. Gehandicaptenvoertuigen hebben geen kentekenplaat en hoeven daarom geen ontheffing aan te vragen
• Op grond van artikel 91 van RVV 1990 mogen voorrangsvoertuigen afwijken van de regels van het RVV 1990 voor zover de uitoefening van hun taak dat vereist. Zij hebben daarmee toegang tot het voetgangersgebied.
- Dat in de volgende straten van het voetgangersgebied ook gefietst mag worden: Kerkstraat, Markt, Weiersloop, Weierspoort, Brink, Gedempte Singel en Oude Molenstraat. Deze straten zijn als fietsroute herkenbaar door ingestrate fietssymbolen. In het huidige regime is het niet toegestaan dat er snorfietsen in het voetgangersgebied rijden.
- Dat er ook straten zijn waar fietsen, snorfietsen en bromfietsen mogen rijden: Minervalaan, Apollopad en Ceresplein. Dit is in de huidige situatie met onderborden aangegeven.
- Dat voor de veiligheid en leefbaarheid van het voetgangersgebied het wenselijk is dat in het nieuwe regime snorfietsen en bromfietsen geweerd worden. Dit betekent dat er geen snorfietsen en bromfietsen meer mogen rijden op het Apollopad, Minervalaan en het Ceresplein.
- Dat er niet gefietst mag worden in de Marktstraat, Kleine Marktstraat, Singelpassage, Kruisstraat, Koopmansplein, Mercuriusplein, Oudestraat, Mulderstraat. In deze straten zijn geen fietssymbolen aangebracht.
- Dat deze winkelstraten smaller zijn en het voor de aantrekkelijkheid en leefbaarheid voor de voetgangers wenselijk is om geen fietsen toe te staan.
- Dat voor de bevoorrading van de winkels in het voetgangersgebied er venstertijden gelden voor het laden en lossen. In deze venstertijden mogen voertuigen het voetgangersgebied inrijden voor het laden en lossen. De definitie van laden en lossen is: “het onmiddellijk nadat het voertuig tot stilstand is gebracht bij voortduring inladen of uitladen van goederen van enige omvang of enig gewicht, gedurende de tijd die daarvoor nodig is”.
- Dat de huidige venstertijden zijn:
• maandag tot en met donderdag, 7.00 – 13.00 uur en 17.30 – 20.00 uur
• zaterdag 7.00 – 11.00 en 17.00 – 18.00 uur.
- Dat voor het bevoorradingsverkeer de venstertijden voldoende ruim zijn op maandag t/m zaterdag van 7.00 – 12.00. Deze tijden worden ook gehanteerd in andere steden in Noord Nederland. Het vereenvoudigen van de venstertijden is begrijpelijker voor de weggebruikers.
- Dat hiermee het voetgangersgebied meer autovrij wordt dan met de oorspronkelijke venstertijden. Juist na 12 uur zijn er meer voetgangers in het voetgangersgebied, om te winkelen of de horeca te bezoeken.
- Dat tijdens deze venstertijden er met de camera’s ook registraties worden uitgevoerd. Inrijdende voertuigen die niet voldoen aan de verkeersregels en beleidsregels kunnen worden bekeurd door de Buitengewoon Opsporingsambtenaren.
- Dat er ontheffingen aan te vragen zijn voor diverse doelgroepen met bestemming het voetgangersgebied. In de beleidsregels Voetgangersgebied wordt omschreven welk verkeer onder welke voorwaarden een ontheffing kan krijgen.
- Dat voor het Apollopad een afwijkende regeling geldt. Hier is al een verkeersbesluit van kracht, waarmee het voor bewoners van het Apollopad en taxi’s mogelijk is om via het Apollopad en de Minervalaan te rijden.
- Dat op verzoek van de Vereniging van Eigenaren van de appartementen aan het Apollopad bewoners en taxi’s toegang blijven houden tot het Apollopad;
- Dat dit gerealiseerd kan worden door het Apollopad en de Minervalaan buiten de zone van de elektronische registratie te laten vallen. Voor het Apollopad en de Minervalaan wordt het afwijkende verkeersregime op onderborden aangegeven.
- Dat het Ceresplein en het Mercuriusplein wel binnen de zone van de elektronische registratie worden opgenomen. De bewoners van het Apollopad hebben het Ceresplein en het Mercuriusplein niet nodig voor het bereiken van hun woning.
- Dat in de huidige situatie taxi’s tijdens venstertijden en buiten de winkeltijden gebruik mogen maken van het voetgangersgebied om personen via de kortste route te vervoeren. dat ten behoeve van de aantrekkelijkheid van de binnenstad en eventuele hinder in de avond- en nachtelijke uren het wenselijk is om geen taxi’s in het voetgangersgebied te laten rijden. Dat voor zorgtaxi’s en WMO-vervoer er een ontheffing aangevraagd kan worden.
- Dat ontheffingen op het inrijden van het voetgangersgebied mogelijk zijn op grond van de artikelen:
• 4.81 van de Algemene Wet Bestuursrecht
• 149-lid 1, onder d en 150 van de Wegenverkeerswet
• 87 van het RVV 1990 samen met de artikelen 5, 6 en 10 van het RVV 1990.
Voor het voetgangersgebied van de binnenstad van Assen worden de volgende maatregelen getroffen:
1. plaatsen van camera’s voor de elektronische registratie van voertuigen die het voetgangersgebied inrijden en het aanbrengen van waarschuwingsborden “controle”
2. vervangen van de bebording aan de rand van het voetgangersgebied, zoals hierna nader beschreven
3. wijzigen van de venstertijden naar maandag t/m zaterdag van 07.00 – 12.00 uur.
4. fietsen toestaan op de straten die met een fietssymbool zijn aangegeven en hiervoor een onderbord “fietsen toegestaan op aangegeven strook” is geplaatst
5. fietsen toestaan op het Apollopad, Minervalaan, Ceresplein en Brink. Op deze straten is geen fietssymbool in de straat aanwezig. Hier wordt het bord “fietsen toegestaan” geplaatst
6. snorfietsen en bromfietsen geen toegang verlenen voor het voetgangersgebied, inclusief het Apollopad, Minervalaan en het Ceresplein
7. handhaven van de mogelijkheid voor bewoners en taxi’s om met een voertuig gebruik te maken van het Apollopad en de Minervalaan
8. in de beleidsregels voetgangersgebied (vastgesteld op 20 oktober 2022) de mogelijkheid voor ontheffingen bieden voor specifieke doelgroepen met bestemming voetgangersgebied.
De volgende borden van het RVV 1990 op de grens van het bestaande voetgangersgebied van de binnenstad van Assen worden verwijderd:
• borden G7 voetpad (begin zone en einde zone), op alle in- en uitgangen
• inclusief de daarbij behorende onderborden die fietsen en bromfietsen in het voetgangersgebied toestaan
• inclusief de daarbij behorende onderborden die bewoners of taxi’s toegang bieden
• inclusief de daarbij horende onderborden met de tekst “bevoorradingsverkeer (als symbool) toegestaan ma – do 7.00 – 13.00, 17.30 – 20.00, vrijdag 7.00 – 13.00, zaterdag 7.00 – 11.00, 17.00 – 18.00”.
De volgende bebording van het RVV 1990 blijft gehandhaafd:
• op de Brink, bij de overgang naar de Kruisstraat en Marktstraat, bord G7 “voetpad”, met onderbord “bevoorradingsverkeer (als symbool) toegestaan”, (vanaf dit punt mag er niet gefietst worden)
• op de Brink, bij de overgang naar de Singelpassage, bord G7 “voetpad”, met onderbord “bevoorradingsverkeer (als symbool) toegestaan”, (vanaf dit punt mag er niet gefietst worden).
Nieuw te plaatsen bebording van het RVV 1990 (zie bijlage 2):
- portalen bij de entrees van het voetgangersgebied: Brinkstraat-Brink, Kloosterstraat – Brink en Torenlaan – Brink, Minervalaan, Ceresplein:
• bord G7 voetpad (begin zone);
• onderbord “fietsen toegestaan”;
• onderbord “bevoorradingsverkeer (als symbool) toegestaan, ma – za 07 – 12 h”;
• waarschuwingsbord “controle”;
• bord G7 voetpad (einde zone), op de achterkant van het portaal.
- portalen bij de entrees van het voetgangersgebied: Torenlaan – Kerkstraat, Weiersstraat – Weiersloop, Nieuwe Huizen – Gedempte Singel, Ceresstraat – Oude Molenstraat:
• bord G7 voetpad (begin zone);
• onderbord “fietsen toegestaan op aangegeven strook”;
• onderbord “bevoorradingsverkeer (als symbool) toegestaan, ma – za 07 – 12 h”;
• waarschuwingsbord “controle”;
• bord G7 voetpad (einde zone), op de achterkant van het portaal.
- portalen bij de entree van het voetgangersgebied: Weiersstraat – Markt:
• bord G7 voetpad (begin zone);
• onderbord “fietsen toegestaan op aangegeven strook”;
• waarschuwingsbord “controle”;
• bord G7 voetpad (einde zone), op de achterkant van het portaal.
- portaal bij de entree van het voetgangersgebied: Apollopad:
• bord G7 voetpad (begin zone);
• onderbord “fietsen, bewoners en taxi’s toegestaan”;
• onderbord “bevoorradingsverkeer (als symbool) toegestaan, ma – za 07 – 12 h”;
• waarschuwingsbord “controle”;
• bord G7 voetpad (einde zone), op de achterkant van het portaal.
- portaal bij de entrees van het voetgangersgebied: Groningerstraat – Oudestraat, Mulderstraat:
• bord G7 voetpad (begin zone);
• onderbord “bevoorradingsverkeer (als symbool) toegestaan, ma – za 07 – 12 h”;
• waarschuwingsbord “controle”;
• bord G7 voetpad (einde zone), op de achterkant van het portaal.
Het voetgangersgebied van de binnenstad van Assen is de belangrijkste ontmoetingsplek van de stad. Er wordt gewoond, gewerkt en gewinkeld. Er zijn horecagelegenheden en er vinden evenementen plaats. Mensen verplaatsen zich in het voetgangersgebied met verschillende vervoermiddelen. Om de aantrekkelijkheid en leefbaarheid en veiligheid in het voetgangersgebied te garanderen, wil ons bestuur het autoverkeer in het voetgangersgebied beperken en meer ruimte geven aan voetgangers, fietsers en verblijfsactiviteiten.
Het verminderen van het autoverkeer in het voetgangersgebied wordt bereikt door de venstertijden te verkleinen. Bevoorradingsverkeer heeft met de nieuwe tijden voldoende mogelijkheden om de goederen te laden en te lossen. De nieuwe venstertijden zijn vergelijkbaar met andere steden in Noord Nederland. Met de nieuwe venstertijden wordt het voetgangersgebied autoluwer na 12.00 uur. Met name voor bezoekers van het voetgangersgebied rond de lunchtijd en in de namiddag is er een afname van het autoverkeer. Dit komt de aantrekkelijkheid, de leefbaarheid en de veiligheid van het voetgangersgebied ten goede.
Met dit verkeersbesluit wordt ook de hinder van snorfietsen en bromfietsen verminderd. Snorfietsen en bromfietsen geven door het lawaai en door de snelheid een gevoel van onveiligheid voor de voetgangers. En hinder voor de bezoekers en bewoners. Voor bromfietsen geldt in heel Nederland dat deze zoveel mogelijk via de rijbaan moeten rijden. Voetpaden en fietspaden worden daardoor veiliger. De bereikbaarheid van het centrum blijft voor de bromfietsers gewaarborgd doordat deze de wegen rondom het centrum kunnen gebruiken. Snorfietsen mogen in het algemeen gebruik maken van fietsstroken en fietspaden. In dit verkeersbesluit is ten aanzien van snorfietsen met verbrandingsmotor gesteld dat deze geen gebruik mogen maken van de fietsroutes in het voetgangersgebied. Door daarvoor het onderbord “fietsen toegestaan” te gebruiken, wordt er accent gelegd op de activiteit en wordt eventuele verwarring door het fietssymbool voorkomen.
Ten behoeve van de handhaving worden camera’s ingezet om het inrijdende gemotoriseerde verkeer te controleren. Met deze camera’s wordt een hoge pakkans bereikt en worden overtredingen beboet. Met waarschuwingsborden worden bezoekers geïnformeerd over de controles. Bij invoering zal er eerst een periode van gewenning en tolerantie zijn. Bezoekers worden goed geïnformeerd via de gemeentelijke media en door de lokale ondernemers.
Ten behoeve van de gewijzigde situatie zijn de beleidsregels voor het voetgangersgebied aangepast. Er zijn ontheffingen mogelijk voor specifieke doelgroepen die het voetgangersgebied buiten de venstertijden willen inrijden. Deze beleidsregels zijn besproken met de betrokkenen en afgestemd op de doelen om het voetgangersgebied autoluwer te maken en meer ingericht voor voetgangers en fietsers.
Voor bovengenoemde verkeersmaatregelen op basis van artikel 15 en artikel 18 van de Wegenverkeerswet (WVW 1994) en de nadere voorschriften in het Besluit administratieve bepalingen inzake het Wegverkeer (BABW) moet een verkeersbesluit worden genomen. Voor de uitvoering van de bovengenoemde maatregelen moeten, in het belang van de veiligheid op de weg, het beschermen van weggebruikers en passagiers en het in stand houden van de weg, het waarborgen van de bruikbaarheid daarvan en de vrijheid van het verkeer, verkeerstekens als bedoeld in artikel 15, eerste lid, van de WVW 1994 worden geplaatst en/of verwijderd.
Op grond van artikel 15, eerste lid, van de WVW 1994 moet een verkeersbesluit worden genomen voor de plaatsing of verwijdering van de in artikel 12 van het BABW genoemde verkeerstekens, alsmede voor onderborden voor zover daardoor een gebod of verbod ontstaat of wordt gewijzigd.
Burgemeester en wethouders zijn op grond van artikel 18, eerste lid, onder d, van de Wegenverkeerswet 1994 bevoegd dit verkeersbesluit te nemen. Deze bevoegdheid is gemandateerd aan de teammanager Ruimte.
Overeenkomstig artikel 24 van het Besluit administratieve bepalingen inzake het wegverkeer is overleg gepleegd met de eenheidschef van de politie Noord Nederland.
Gelet op de bepalingen in de Wegenverkeerswet 1994, het Reglement verkeersregels en verkeerstekens 1990 en het Besluit administratieve bepalingen inzake het wegverkeer;
Op de locaties zoals aangegeven op de bij dit besluit behorende situatieschets te verwijderen:
Op de locaties zoals aangegeven op de bij dit besluit behorende situatieschets te handhaven:
Op de locaties zoals aangegeven op de bij dit besluit behorende situatieschets te plaatsen:
Dit besluit treedt in werking op de dag na de openbare bekendmaking ervan. Iedere belanghebbende die het met dit besluit niet eens is kan daartegen binnen zes weken na de datum van openbare bekendmaking een gemotiveerd bezwaarschrift indienen. Deze dient te worden gericht aan burgemeester en wethouders van de gemeente Assen, Postbus 30018, 9400 RA Assen. Het maken van bezwaar schorst niet de werking van dit besluit.
Vermeld in uw bezwaarschrift in elk geval: - uw naam, adres en telefoonnummer; - de datum waarop u het bezwaar indient; - het besluit waartegen u bezwaar maakt (stuur zo mogelijk een kopie van het besluit mee); - waarom u het niet eens bent met het besluit; - uw handtekening.
Bij de Voorzieningenrechter van de Afdeling Bestuursrecht van de Rechtbank Noord-Nederland, Postbus 150, 9700 AD Groningen, kan een verzoek om voorlopige voorziening (waaronder schorsing) worden ingediend. Zo’n verzoek kan pas worden gedaan als het bezwaarschrift is ingediend en onverwijlde spoed dat vereist. Voor de behandeling van het verzoek wordt een bedrag aan griffierecht geheven.
Kopieer de link naar uw clipboard
https://zoek.officielebekendmakingen.nl/gmb-2022-490501.html
De hier aangeboden pdf-bestanden van het Staatsblad, Staatscourant, Tractatenblad, provinciaal blad, gemeenteblad, waterschapsblad en blad gemeenschappelijke regeling vormen de formele bekendmakingen in de zin van de Bekendmakingswet en de Rijkswet goedkeuring en bekendmaking verdragen voor zover ze na 1 juli 2009 zijn uitgegeven. Voor pdf-publicaties van vóór deze datum geldt dat alleen de in papieren vorm uitgegeven bladen formele status hebben; de hier aangeboden elektronische versies daarvan worden bij wijze van service aangeboden.