Verkeersbesluit Zebrapaden Kerkplein te Assen

Team Ruimte

Nr. 147378-2021

Onderwerp: Zebrapaden Kerkplein

Het Kerkplein en het kruispunt van de wegen Collardslaan, Torenlaan, Zuidersingel, Beilerstraat en Dr. Nassaulaan, zijn ingericht als een 30 km/uur zone en conform de uitgangspunten van Shared Space. De bedoeling van Shared Space is dat alle verkeersdeelnemers gezamenlijk gebruik maken van de openbare ruimte. En dat de weggebruikers rekening houden met elkaar.

Met de inrichting van het Kerkplein en de Zuidersingel is het de bedoeling geweest om de verkeersdruk op deze route te verminderen, en daarmee de leefbaarheid en verkeersveiligheid te vergroten.

Sinds de ingebruikname hebben voetgangers de wens geuit om maatregelen om de oversteekbaarheid te verbeteren. Gelet op deze aanhoudende wens hebben het college van burgemeester en wethouder van de gemeente Assen besloten alsnog twee voetgangersoversteekplaatsen te realiseren.

Eén voetgangersoversteekplaats wordt gemaakt op de Collardslaan, onder andere voor de voetgangers op de route Dr. Nassaulaan – Kerkplein – Torenlaan/Kerkstraat. De andere voetgangersoversteekplaats wordt gemaakt op de Zuidersingel, onder andere voor de voetgangers op de route Beilerstraat – Torenlaan/Kerkstraat.

Maatregelen

Uit het oogpunt van:

het verzekeren van de veiligheid op de wegen;

het beschermen van de weggebruikers en passagiers;

het in stand houden van de weg en het waarborgen van de bruikbaarheid daarvan;

het voorkomen of beperken van door het verkeer veroorzaakte overlast, hinder of schade;

wordt hiervoor:

-een voetgangersoversteekplaats in de vorm van een zebrapad aangelegd op de Collardslaan en op de Zuidersingel

-verkeersborden L2 “voetgangersoversteekplaats” in de zin van het RVV1990 bij de zebrapaden geplaatst.

Voor het zebrapad is een verkeersbesluit nodig, niet voor de plaatsing van de borden L2.

Belangenafweging

Het verkeersbesluit wordt genomen in het belang van de veiligheid van de weg, het beschermen van weggebruikers en passagiers, het in stand houden van de weg en het verbeteren van de berijdbaarheid daarvan.

Ondanks de uitgangspunten van Shared Space is wel besloten tot de aanleg van de voetgangersoversteekplaatsen, met name om de veiligheid en oversteekbaarheid voor voetgangers te verbeteren. Dit naar aanleiding van terugkerende verzoeken van voetgangers. Ook de Inclusie Agenda heeft bijgedragen aan dit besluit. Met name oudere voetgangers, of mensen met een fysieke beperking, hebben moeite om het Kerkplein over te steken.

Wet- en regelgeving

Voor bovengenoemde verkeersmaatregelen op basis van artikel 15 en artikel 18 van de Wegenverkeerswet (WVW 1994) en de nadere voorschriften in het Besluit administratieve bepalingen inzake het Wegverkeer (BABW) moet een verkeersbesluit worden genomen. Voor de uitvoering van de bovengenoemde maatregelen moeten, in het belang van de veiligheid op de weg, het beschermen van weggebruikers en passagiers en het in stand houden van de weg, het waarborgen van de bruikbaarheid daarvan en de vrijheid van het verkeer, verkeerstekens als bedoeld in artikel 15, eerste lid, van de Wegenverkeerswet 1994 worden geplaatst/verwijderd.

Op grond van artikel 15, eerste lid, van de Wegenverkeerswet 1994 moet een verkeersbesluit worden genomen voor de plaatsing of verwijdering van de in artikel 12 van het Besluit administratieve bepalingen inzake het wegverkeer genoemde verkeerstekens, alsmede voor onderborden voor zover daardoor een gebod of verbod ontstaat of wordt gewijzigd.

Burgemeester en wethouders zijn op grond van artikel 18, eerste lid, onder d, van de Wegenverkeerswet 1994 bevoegd dit verkeersbesluit te nemen.

Overeenkomstig artikel 24 van het Besluit administratieve bepalingen inzake het wegverkeer is overleg gepleegd met de eenheidschef van de politie Noord Nederland.

Gelet op de bepalingen in de Wegenverkeerswet 1994, het Reglement verkeersregels en verkeerstekens 1990 en het Besluit administratieve bepalingen inzake het wegverkeer;

b e s l u i t e n :

Overeenkomstig de bij dit besluit behorende situatieschets en bijlage 1 van RVV 1990:

- een voetgangersoversteekplaats in de vorm van een zebrapad aan te leggen op de Collardslaan en op de Zuidersingel

19 oktober 2021

Burgemeester en wethouders van Assen,

namens hen,

R. Dekker

Teamleider Ruimte

 

Naar boven