Voor de harmonisatie van de subsidieverordeningen groenblauwe diensten van de MUG-gemeenten is de bestaande verordening van Groesbeek als uitgangspunt genomen.
De subsidieverordeningen zijn een uitvloeisel van het project Voorbeeldgebied landschapsontwikkeling Ooijpolder-Groesbeek. In dit project is essentieel dat grondeigenaren die groenblauwe diensten aanbieden voor 30 jaar verzekerd zijn van een jaarlijkse vergoeding voor het onderhoud.
Het systeem van alle 3 subsidieverordeningen is dat een deelnemer een aanlegsubsidie en/of een onderhoudssubsidie voor 6 jaar krijgt. Na verloop van 6 jaar krijgt hij voor de volgende 6 jaar onderhoudssubsidie. In totaal wordt 5 keer een onderhoudssubsidie voor 6 jaar verleend. Als vangnet wordt bij aanvang tussen de gemeente en de deelnemer een overeenkomst voor 30 jaar gesloten. Indien op grond van de dan geldende subsidieverordening geen onderhoudssubsidie meer kan worden verleend, treedt het vangnet in werking: de deelnemer krijgt van de gemeente voor het gelijke bedrag een vervangende vergoeding.
De gemeente reserveert bij het verlenen van de aanlegsubsidie en/of de eerste onderhoudssubsidie geld om gedurende 30 jaar de onderhoudssubsidie te kunnen betalen.
Op grond van de Ubbergse verordening zijn vooral in de Ooijpolder subsidies verleend, maar ook enkele in de Duffelt (ook op Millingens grondgebied). Op grond van deze verordening worden met ingang van 2014 geen nieuwe aanleg- en onderhoudssubsidies meer verleend, omdat het budget voor onderhoudssubsidies uitgeput is. Dit budget is ook bepalend voor het kunnen verlenen van aanlegsubsidies, omdat aanlegsubsidies alleen verleend worden als ook onderhoudssubsidies verleend worden.
Op grond van de Millingense verordening zijn geen subsidies verleend, omdat er nooit budget voor onderhoudssubsidies is geweest.
Op grond van de Groesbeekse verordening kunnen alleen subsidies worden verleend in de vensters Berg en Dal en De Horst. Er zijn al subsidies verleend. Het budget voor nieuwe onderhoudssubsidies is voorlopig voldoende.
Het project Voorbeeldgebied landschapsontwikkeling Ooijpolder-Groesbeek loopt op 1 januari 2015 af. Na 1 januari 2015 kan binnen dit project geen geld van rijk of provincie meer worden uitgegeven. Alleen in Groesbeek (vensters Berg en Dal en De Horst) loopt het project tot 1 januari 2017 door. Tussen 1 januari 2015 en 1 januari 2017 kan hier nog geld van de provincie worden uitgegeven. Dit gebeurt op basis van een aparte subsidietoezegging van de provincie.
Uitgangspunt voor de harmonisatie van de 3 subsidieverordeningen is, dat de nieuwe gemeente geen middelen heeft om naast de lopende projecten langjarig onderhoud van groenblauwe diensten te financieren. Van Rijk en provincie vallen ook geen middelen voor financiering van groenblauwe diensten te verwachten. De provincie heeft haar subsidieregeling voor groenblauwe diensten ingetrokken.
Dit betekent dat in de nieuwe gemeente na beëindiging van de lopende projecten geen nieuwe subsidies voor groenblauwe diensten meer mogelijk zijn.
Wat in de nieuwe gemeente wel door loopt, is het verstrekken van onderhoudssubsidies voor 6 jaar aan degenen die al een onderhoudssubsidie voor de eerste 6 jaar hebben gekregen. Dit kan in principe nog door lopen tot 24 jaar na 1 januari 2017.
De nieuwe verordening kent daarom alleen de mogelijkheid om onderhoudssubsidies toe te kennen, en dan nog alleen aan degenen die op grond van de oude verordeningen van Ubbergen of Groesbeek al een onderhoudssubsidie hebben gehad.
Binnen de vensters De Horst en Berg en Dal loopt het project echter nog tot 1 januari 2017 door. In de nieuwe verordening is geregeld dat de bestaande verordening van Groesbeek hier nog tot 1 januari 2017 blijft gelden. Op basis van de oude verordening kunnen hier nog nieuwe aanleg- en onderhoudssubsidies worden verleend.
Op 1 januari 2017 vervalt de bestaande verordening van Groesbeek ook voor deze vensters. Vanaf dat tijdstip geldt ook hier de nieuwe verordening. Dit sluit ook aan bij de Wet Arhi op basis waarvan het mogelijk is om bestaande verordeningen door te laten lopen tot tot uiterlijk 1 januari 2017
De subsidiebeschikkingen (aanleg en/of onderhoud) die op grond van de oude verordeningen zijn genomen moeten blijven gelden totdat die beschikkingen ophouden te bestaan en de gevolgen er niet meer zijn. Dit is in de nieuwe verordening geregeld.
Samenvattend schema van subsidiemogelijkheden:
|
|
Aanlegsubsidie (eenmalig)
|
Onderhoudssubsidie (voor 6 jaar)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
*Alleen als eerder onderhoudssubsidie is verkregen
|
Mochten in de toekomst toch middelen beschikbaar komen voor langjarige vergoeding van groenblauwe diensten, dan dient de nieuwe verordening te worden gewijzigd.