Verslag van de commissievergadering II, gehouden op 10 december 2015

Aanwezig: R. van Hussel (voorzitter), B. van der Woerd (VVD), J. Krook (VVD), S.J. de Bruin (CU-SGP), J. van Putten (CU-SGP), H. Rozema (CU-SGP), V.F. Schouten (PRO21), B.H. Verbeek (PRO21), H.D. de Greef (De Lokale Partij), A. Klompenhouwer (De Lokale Partij), E.M. Venhoek (De Lokale Partij), J.S. Overvliet (CDA), F.G. Van Drie-Havelaar (CDA), J. Poorter (CDA).

Voorzitter : R. van Hussel

Commissiegriffier: J.G. Maarleveld-Krommendijk

Verder aanwezig : wethouder P.M.C. van der Hurk-van Loozen

  • 1.

    Opening

    De voorzitter opent de vergadering.

    De agenda wordt goedgekeurd.

  • 2.

    Lijst toezeggingen

    Er zijn geen op- of aanmerkingen.

  • 3.

    Toekomst Sociale Werkvoorziening

    Zeven Noord-Veluwse gemeenten (RNV) hebben een onderzoek gestart naar de toekomst van de Sociale Werkvoorziening na afschaffing van de Wsw en invoering van de participatiewet, als vervolg op een verkenning door adviesbureau IROKO. Bureau Berenschot heeft een rapport uitgebracht, welke is voorzien van een advies van de begeleidende ambtelijke projectgroep. Het EWA heeft op 27 oktober 2015 ingestemd met de genoemde zes beslispunten in het ambtelijk advies. Dezelfde tekst die thans voorligt wordt gelijkluidend en terzelfder tijd voorgelegd aan de zeven RNV gemeenteraden.

    Mevrouw Overvliet (CDA) stemt in met de voorgenomen beslispunten. Het CDA wil eerst de resultaten afwachten, waarna de effecten kunnen worden bestudeerd, voordat er definitieve keuzen worden gemaakt.

    De heer Van Putt en (CU- SGP) stemt in met het voorstel.

    Hij vraagt of de gemeente verantwoordelijk blijft voor SW oud. Er zal door het SW beleid meer maatwerk moeten worden geleverd.

    Men wacht de evaluatie in 2016 af.

    Wat kan er verwacht worden van de maandelijkse bespreking van de projectgroep.

    Proson heeft een subsidietekort van vier ton. Proson heeft echter recentelijk diverse opdrachten binnengehaald, zodat verwacht wordt dat er boekhoudkundig een break-even ontstaat.

    De heer De Greef ( De Lokale Partij) vindt het een prima voorstel, waarbij de werkvoorziening en het voorbestaan van de IG groep is gewaarborgd.

    Met dit voorstel wordt 20% van de doelgroep voorzien. De rest gaat via de nieuwe participatiewet. De Lokale Partij vraagt naar de kansen voor de IG groep?

De heer Van der Woerd (VVD) complimenteert het college met het plan. De VVD kan zich vinden in de voorgestelde richting. Optie 5 wordt minder passend geacht.

De heer B.H. Verbeek (PRO 21) stemt in met het plan en vindt het belangrijk dat er een goed perspectief wordt geboden.

Wethouder mevrouw Van der Hurk benadrukt de complexe materie. Het rapport van Bureau Berenschot is gedegen. Het is belangrijk, dat mensen die tot nu toe vielen onder de Inclusiefgroep Sociale Werkvoorziening in een veilige continue situatie blijven. Daaromtrent zijn gedegen afspraken gemaakt. In bijna alle zeven gemeenten staat het stuk inmiddels als hamerstuk voor de raadsvergadering opgenomen.

Proson heeft afspraken gemaakt en contracten afgesloten, zodat het er veel positiever uitziet.

Dit onderwerp zal op 1 april 2016 terugkomen bij de gemeenteraad nadat de evaluatie is gestart.

Het college onderschrijft het creëren van kansen voor jongeren. Er zijn ruime contacten met toeleverende scholen.

De 20% doelgroep betreft de oudere SW-ers; zij worden bediend. Het inkopen van werkplekken bij de Inclusiefgroep zou mogelijk kunnen zijn. Men wil zo veel mogelijk gebruik maken van de reguliere kanalen.

Eén gemeenschappelijke sociale dienst is politiek niet haalbaar. Door overleg leert men van elkaar. De gemeente Nijkerk opereert in drie verschillende regio’s. Hieronder valt het werkbedrijf Hardewijk.

De heer Van Putten vraagt voor welke doelgroep het werkbedrijf Harderwijk wordt ingeschakeld.

Er wordt bekeken hoe de gemeente kan participeren in het gezamenlijk regionaal uitvoeringsorgaan. Als er kansen liggen, dan wordt er op teruggekomen. Op dit moment is er een aanzet om te komen tot een werkbedrijf in Harderwijk.

De heer Van Putten merkt op dat de gemeente Nijkerk is aangesloten bij het werkbedrijf in de regio Amersfoort.

De wethouder antwoordt dat de gemeente in principe is aangesloten bij het werkbedrijf Amersfoort, maar dat de ontwikkelingen in de regio nauwlettend in de gaten zullen worden gehouden.

Proson koerst af op een break-even en zijn niet langer verliesgevend.

De heer Van der Woerd (VVD) merkt op dat het proces samenvoeging IG en Proson, zoals dat is vervat in het voorstel nu moet blijven staan, omdat er een gelijkluidend voorstel naar de zeven gemeenten is gegaan en in al die gemeenten over hetzelfde voorstel een besluit moet worden genomen.

Alle partijen stemmen in met het voorstel.

Er wordt geen gebruik gemaakt van de tweede termijn.

Het voorstel wordt zonder debat doorgeleid naar de raadsvergadering.

4. Veror deningen Bedrijveninvesteringszone Centrum Hoevelaken

Winkeliers en vastgoedondernemers hebben besloten het centrum vitaal te houden, ten behoeve waarvan het BIZ, een bedrijveninvesteringszone is opgericht. Het College heeft een uitvoeringsovereenkomst gesloten met alle betrokkenen en vraagt de raad om de verordening daaromtrent vast te stellen.

De heer Toebast is voorzitter van de ondernemersvereniging Hoevelaken en spreekt in namens de winkeliers en het ondernemerscentrum Hoevelaken. Hij bedankt de ambtenaar voor zijn voortreffelijke inzet, waarbij tevens alle juridische hangijzers werden opgelost. Er is een samenwerking met de winkeliers en de pandeigenaren. Sinds 1 januari 2015 is de BIZ van kracht, welke tot stand kwam via een ingestelde Task Force vanuit de eigen geledingen. Alle leden stemden voor. De contributie bleef op jaarbasis praktisch hetzelfde. In december zijn de markt en de niet-leden uitgenodigd. Aansluiting van de markt blijkt juridisch niet haalbaar. Men kan echter wel lid worden van de vereniging en men kan participeren in de marketing strategie. De markt wordt gezien als toegevoegde waarde. Ook de niet-leden waren tevreden en wilden meedoen. Het doel is Hoevelaken te versterken als merk zijnde en draagkracht verkrijgen. Wat gaan we doen voor de consument, daar is alles op gericht. Er worden drie verschillende tarieven gehanteerd, afhankelijk van de oppervlakte van de bedrijfsvloer en de doelstelling van het betreffende bedrijf. Na twee jaar wordt er geëvalueerd. De gemeente doet de inningen. In januari en februari wordt er getoetst. In 2016 worden de verschuldigde gelden via acceptgiro geïnd en daarna neemt de gemeente het over.

Mevrouw Overvliet (CDA) vraagt wie het tarief bepaalt.

De heer Toebast geeft aan dat de tarieven zijn vastgesteld en opgenomen in de overeenkomst.

De heer De Greef ( De Lokale Partij) vraagt wat de heer Toebast verwacht van het draagvlakonderzoek.

De heer Toebast antwoordt, dat zodra de brief hieromtrent wordt verzonden, zij weer contact met de ondernemers en de pandeigenaren gaan opnemen.

Er is een Stichting opgericht, waarin twee ondernemers en een niet-ondernemer zitting hebben. Vanuit deze Stichting gaat € 25 per betalende deelnemer naar de vereniging, welke in deze het uitvoerende orgaan vormt. De BTW kan op die wijze worden teruggevorderd. De vereniging declareert haar kosten bij de Stichting, die een controlerende functie hebben met betrekking tot de doelstellingen van de geldstromen. Hetzij of de Stichting of de vereniging zal na verloop van tijd vervallen. Ook buiten de BIZ zone kan men lid worden, om onder meer mee te kunnen participeren op de website.

De heer De Greef ( De Lokale Partij) vraagt of het uitvoeringsbesluit reeds is getekend en of daarvan een afschrift kan worden verkregen.

De heer Schouten (PRO 21) noemt het initiatief een goed voorbeeld van ruimte voor innovatie.

De heer De Bruin CU- SGP merkt op dat BIZ ook voor de gemeente Nijkerk reeds op de agenda staat.

De wethouder antwoordt dat de uitvoeringsovereenkomst voor BIZ is getekend en zegt toe het aan de raadsleden toe te zullen sturen.

Er wordt door alle partijen ingestemd met de verordening.

Het voorstel wordt zonder debat geagendeerd voor de raadsvergadering.

  • 5.

    Regionale Samenwerking

    Geen opmerkingen.

  • 6.

    Sluiting 21.00 uur.

De commissiegriffier, J.G. Maarleveld-Krommendijk

de voorzitter, R.van Hussel

Naar boven