36 530 Wijziging van de Wet subsidiëring landelijke onderwijsondersteunende activiteiten 2013 en enige andere onderwijswetten in verband met de landelijke borging van de uitvoering van ondersteuning van scholen en instellingen bij het onderwijs aan zieke leerlingen (Wet onderwijsondersteuning zieke leerlingen)

Nr. 36 BRIEF VAN DE STAATSSECRETARIS VAN ONDERWIJS, CULTUUR EN WETENSCHAP

Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal

Den Haag, 16 december 2025

Hierbij bied ik u de appreciatie aan van het amendement onder Kamerstuk 36 530, nr. 35 (t.v.v. Kamerstuk 36 530, nr. 20).

Kamerstuk 36 530 nr. 35 (Ergin): Onderwijs op afstand: ontraden

Het amendement op nr. 20 werd later tijdens het debat ingediend, en is door mij tijdens de tweede termijn voorzien van een oordeel Kamer. Helaas is er tijdens het debat geen gelegenheid geweest om over dit amendement van gedachten te wisselen. Na nadere bestudering van het amendement moet ik mijn oordeel herzien en het alsnog ontraden, ook in de gewijzigde vorm onder nr. 35.

Ten opzichte van het eerdere gewijzigde amendement onder nr. 33 regelt het gewijzigde amendement onder nr. 35 niet langer de uitbreiding van de doelgroep. Daarom ga ik daar nu verder niet meer op in.

Het amendement onder Kamerstuk 36 530, nr. 35 regelt de optie van onderwijs op afstand voor zieke leerlingen. Zoals de indiener terecht constateert is het van groot belang dat voor zieke leerlingen en studenten onderwijs op afstand kan worden geboden. In het werk dat nu door de 18 organisaties in het kader van ozl wordt uitgevoerd is dit ook vaak praktijk.

Digitaal onderwijs is nog in ontwikkeling, maar ook al op veel plekken de praktijk. De ozl-consulenten kunnen hierbij een belangrijke rol spelen. Niet voor iedere zieke leerling is digitaal afstandsonderwijs de beste optie. Maar als dat zo is, dan helpt de ozl-consulent om digitaal afstandsonderwijs te organiseren. Het is niet nodig én onwenselijk om de wijze waarop ze dit faciliteren wettelijk vast te leggen. Het wetsvoorstel regelt de wijze waarop de ondersteuning voor scholen is georganiseerd, maar treedt niet in de wijze waarop die ondersteuning wordt vormgegeven – dit amendement doet dat wel.

Bovendien wordt al op verschillende andere manieren gewerkt aan het aanbod van digitaal afstandsonderwijs voor een grotere groep leerlingen, inclusief de zieke leerlingen. Met het Actieprogramma Digitale School stimuleren we dat scholen de kansen van digitaal afstandsonderwijs benutten voor kinderen die dat nodig hebben (waaronder zieke leerlingen). In dit kader wordt nu binnen een subsidieregeling door 16 coalities gewerkt aan het stimuleren van onderwijs op afstand.

Verder gaat komend voorjaar ook een wetsvoorstel in internetconsultatie dat regels bevat over de mogelijkheden waaronder onder meer afstandsonderwijs kan worden vormgegeven. Het is niet noodzakelijk en niet wenselijk om dit nu, vooruitlopend op dat wetsvoorstel, wettelijk te regelen voor een specifiekere groep – zieke – leerlingen. Daarom moet ik dit amendement ontraden.

De Staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, K.M. Becking

Naar boven