29 347
Wijziging van de begrotingsstaat van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (VII) voor het jaar 2003 (wijziging samenhangende met de Najaarsnota)

nr. 4
VERSLAG HOUDENDE EEN LIJST VAN VRAGEN EN ANTWOORDEN

Vastgesteld 10 december 2003

De vaste commissie voor Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties1, belast met het voorbereidend onderzoek van dit wetsvoorstel, heeft de eer verslag uit te brengenin de vorm van een lijst van vragen met de daarop gegeven antwoorden.

Met de vaststelling van het verslag acht de commissie de openbare behandeling van het wetsvoorstel voldoende voorbereid.

De voorzitter van de commissie,

Noorman-den Uyl

De adjunct-griffier van de commissie,

Hendrickx

1

Betekent de opmerking dat bij de voorjaarsnota het kabinet zal aangeven hoe om te gaan met de diverse onderwerpen waarop nu onderuitputting is gebleken, dat de daarbij behorende financiële middelen ook voor andere onderwerpen kunnen worden ingezet?

In het kader van de eindejaarsproblematiek kunnen binnen een begroting tot een bepaalde omvang gelden van het ene naar het andere begrotingsjaar worden geschoven. Deze zogeheten eindejaarsmarge bedraagt in beginsel 1,0% van de (gecorrigeerde) bruto-uitgaven. Deze gelden blijven dan in beginsel beschikbaar voor de onderwerpen waarop nu onderuitputting is gebleken. Echter, op het hoofdbesluitvormingsmoment in het voorjaar 2004 beslist het kabinet integraal over de hoofdlijnen van de uitgaven- en inkomstenkant voor zowel het uitvoeringsjaar 2004 als het begrotingsjaar 2005. Het beroep op de eindejaarsmarge maakt onderdeel uit van deze integrale afweging.

2

Waarom is er vertraging bij de aanschaf van terreurbestrijdingsvoertuigen? Wanneer wordt de vertraging ingelopen?

In «Terroristische aanslagen in de Verenigde Staten» (TK 2001–2002, 27 925, nr. 34) is aan de Tweede Kamer toegezegd dat in het kader van terreurbestrijding een uitbreiding zal plaatsvinden van materiële bewakingsmiddelen. Bij de aanschaf van 4 extra waterwerpers is een vertraging in het Europees Aanbestedingstraject opgetreden.

De aanbesteding van de waterwerpers valt onder de Europese Richtlijnen van aanbestedingen. Tijdens het EG-aanbestedingstraject is gebleken uit veldonderzoek dat de standaardwaterwerpers niet op een adequate wijze kunnen worden ingezet in zwaar verstedelijkt gebied. Hierdoor was een verandering in het eisenpakket noodzakelijk. Aangezien dit een verandering betekende voor de EG-aanbestedingseisen is besloten op juridische gronden het aanbestedingstraject te onderbreken en opnieuw te starten. Alle mogelijke leveranciers hebben hierdoor weer gelijke kansen. De oplevering van de 4 nieuwe waterwerpers zal naar verwachting medio 2007 plaatsvinden.

3

Is het waar dat nu reeds voor het tweede achtereenvolgende jaar er onderuitputting is voor uitgaven voor de bestrijding van NBC-terrorisme? Zo ja, betekent dit dat er geen haast gemaakt wordt met de aanpak van NBC-terrorisme? Worden de genoemde € 4 mln. naar verwachting wel in 2004 uitgegeven?

In 2003 is er voor het tweede achtereenvolgende jaar sprake van onderuitputting. Dit betekent niet dat er geen haast wordt gemaakt met de aanpak van NBC-terrorisme, maar wel dat dit met de nodige zorgvuldigheid gebeurt. Er vindt zoveel als nodig is afstemming plaats met de toekomstige gebruikers, alvorens tot daadwerkelijke verwerving en implementatie kan worden overgegaan. Dit betreft niet alleen de afstemming over het materieel dat moet worden aangeschaft. Aan dit afstemmingstraject is een veelheid van aspecten verbonden, zoals ontwikkeling van lesmodules en lesprogramma's, protocollen, oefenen, rolverdeling en verantwoordelijkheden van de hulpverleningsorganisaties, alsmede de strategische en geografische lokalisatie van hulpmiddelen en expertise, die nauwkeurig met elkaar in overeenstemming moeten worden gebracht. Hiermee wordt bereikt dat de hulpverleningsorganisaties zo goed als mogelijk zijn voorbereid op mogelijke terroristische aanslagen met NBC-middelen. Deze afstemming en de uiteindelijke verwerving en implementatie zijn trajecten die gelet op de zorgvuldigheid de noodzakelijke tijd vergen.

Om niet geheel onvoorbereid te zijn is begin dit jaar vooruitlopend hierop, een eerste aanschaf gedaan van beschermende kleding en detectieapparatuur.

Afhankelijk van de uiteindelijke begrotingsrealisatie in 2003 zal duidelijk worden welk bedrag in 2004 benodigd zal zijn.

4

Wat wordt bedoeld met «bepaalde aankopen» die Europees moeten worden aanbesteed in het kader van de bestrijding van NBC-terrorisme?

In het kader van de bestrijding van NBC-terrorisme wordt het daarvoor benodigde materiaal voor een deel Europees aanbesteed. Het betreft hier met name persoonlijke beschermingsmiddelen, zoals gaspakken en persluchtmaskers en persoonlijke ontsmettingsmiddelen, die door de hulpverleners kunnen worden gebruikt. Daarnaast betreft het grootschalige ontsmettingsfaciliteiten voor grote groepen burgers, zoals snel inzetbare mobiele containers met ontsmettingsdouches. Een marktonderzoek is verricht en de programma's van eisen zijn voor de diverse middelen geschreven. Na een positief advies van de overkoepelende organisaties zal tot publicatie van de aanbesteding worden overgegaan.

5

Wat wordt bedoeld met «heroverweging» in «heroverweging Merkencampagne» en «heroverweging overig programma»?

Onder «heroverweging» moet in dit verband worden verstaan dat, vooruitlopend op de invulling van de taakstelling voor 2004 en latere jaren op het terrein van arbeidsmarkt- en informatieterrein, een aantal beleidsprogramma's is getemporiseerd dan wel in een gewijzigde vorm is voortgezet in 2003.

6

Betekent de bijdrage van 60% die gemeenten kunnen krijgen voor de ruiming van explosieven dat er op de betreffende begrotingspost sprake is van onderuitputting? Zo ja, hoeveel bedraagt die?

Er is geen sprake van onderuitputting op het budget voor de ruiming van explosieven. Het totale bedrag, dat met de aanspraken van gemeenten op een bijdrage in de kosten van de ruiming van explosieven is gemoeid, overstijgt het beschikbare budget. In verband hiermee moet van de mogelijkheid tot het vaststellen van een lager uitkeringspercentage worden gebruik gemaakt.

7

Waarom is in februari 2003 nog € 1 mln. voor het Nationaal Voorlichtingsprogramma Brandveiligheid naar voren gehaald? Waarom heeft het tot mei 2003 geduurd voordat de opdracht tot uitvoering van de campagne is aanbesteed?

Als een van de actiepunten uit het actieprogramma «Bewust Veiliger» wordt uitvoering gegeven aan het Nationaal Voorlichtingsprogramma Brandveiligheid. Hiervoor was in 2003 geen budget beschikbaar. In februari is verzocht een deel van het extra budget, dat vanaf 2005 door het vorige kabinet voor veiligheid beschikbaar was gesteld, naar voren te halen, om uitvoering te kunnen geven aan het voorlichtingsprogramma.

In mei heeft het kabinet het besluit genomen, door middel van een kasschuif bij 1e suppletore begroting 2003, de middelen hiervoor toe te kennen. Gelet op het latere moment in het jaar en de noodzakelijke voorbereidingstijd van het opstarten van de activiteiten, waaronder de Europese aanbesteding, is het niet mogelijk gebleken het beschikbare budget voor dit doel volledig in 2003 te realiseren. Een deel van de activiteiten zal in 2004 plaatsvinden. Als gevolg hiervan zal een deel van de middelen die in 2003 is toegekend, in 2004 benodigd zijn.

8

Waarom wordt het budget voor het project DG Eenheid Bewaking en Beveiliging niet uitgeput? Hoeveel bedraagt die onderuitputting?

Het budget voor de Eenheid Bewaking en Beveiliging (EBB) is een personeelsbudget. De Nationaal Coördinator Bewaking en Beveiliging (NCBB) is per 1 oktober benoemd en het ligt voor de hand deze functionaris de medewerkers voor het EBB te laten aanstellen. De voorbereidingen voor de selectieprocedure zijn inmiddels in volle gang. Daarnaast werken op dit moment veel medewerkers bij de EBB, die gedetacheerd zijn vanuit andere organisaties. Deze organisaties moeten nog een factuur over de maanden oktober, november en december indienen.

9

Waardoor zijn de vertragingen ten aanzien van artikel 12.1 Centrale staf ontstaan? Wordt de genoemde € 1,229 mln. wel in 2004 betaald?

Vertragingen met betrekking tot artikel 12.1 worden veroorzaakt door:

Activiteiten die in 2003 zijn opgestart, maar in 2004 tot volledige (financiële) afronding zullen komen. Dit betreft de activiteiten van de directie Facilitaire Zaken.

Activiteiten met betrekking het opleidingstraject zijn vertraagd door het in gang zetten van een Europees aanbestedingstraject. Dit was in eerste instantie niet voorzien.

Vertraging die is opgetreden naar aanleiding van de verhoogde activiteit die dit jaar heeft plaatsgevonden rondom Leeuwensprong. Hierdoor zijn twee onderwerpen van de directie Personeel en Organisatie verschoven naar voorjaar 2004.

Het ministerie van Justitie en BZK hebben in augustus 2003 het onderwerp Sectorraad Openbaar Bestuur, Justitie en Veiligheid bekrachtigd. Door deze late besluitvorming zal de uitvoering en betaling niet meer in 2003 plaatsvinden, maar gebeuren in 2004.

Het genoemde bedrag zal in principe in 2004 volledig tot betaling komen.

10

Waarom zijn de aspiranten uit overtollig defensiepersoneel slechts voor 40% inzetbaar en niet voor een maximumpercentage van 48%?

De functionele inzetbaarheid van aspiranten is afhankelijk van opleidingsniveau en fase van de opleiding. De gemiddelde inzetbaarheid bedraagt 40%. Dat percentage wordt ook bij de raming van de aspiranten uit overtollig defensiepersoneel gehanteerd. De feitelijke inzetbaarheid kan worden bepaald op basis van de gerealiseerde instroomniveaus.

11

Hoe beoordeelt de regering de gemiddelde kosten per functioneel inzetbare fte van € 290 000 tegenover een normale vergoeding per BVE van € 63 000?

Om tot een functionele inzetbaarheid van 100 fte te komen, zijn 250 aspiranten nodig, gelet op de gemiddelde functionele inzet van 40%.

Voor de extra 250 aspiranten die van het Ministerie van Defensie afkomstig zijn, is € 4 mln. uitgetrokken voor opleidingen en € 25 mln. voor de kosten van personeel en materieel van de korpsen gedurende anderhalf jaar.

De vergoeding aan de korpsen voor het defensiepersoneel is daarmee gelijk aan die voor reguliere aspiranten.

12

Hoe zullen de functioneel inzetbare fte's worden verdeeld over de regio's?

De korpsen bepalen zelf wie zij in dienst nemen. Bij de sterkteafspraken per korps zal de instroom van overtollig defensiepersoneel worden meegenomen.

13

Is het waar dat de financiële consequenties van de motie-Van Aartsen c.s. (TK 29 200, nr. 14) niet bij Najaarsnota worden betrokken, maar pas bij de Voorjaarsnota worden verwerkt? Zo ja, waarom is dat pas bij Voorjaarsnota?

De motie Van Aartsen heeft financiële gevolgen in 2004. Zoals gebruikelijk worden deze gevolgen opgenomen in de Voorjaarsnota 2004. In de Najaarsnota 2003 worden alleen mutaties die betrekking hebben op het jaar 2003 opgenomen. Om de Kamer nu reeds te informeren over de uitvoering van de motie Van Aartsen is een inhoudelijke passage opgenomen in de Najaarsnota.

14

Voor welk percentage zijn de aspiranten bij het KLPD functioneel inzetbaar? Om hoeveel aspiranten gaat het?

15. Wat zijn de kosten van 1 fte aan functioneel inzetbare aspiranten bij het KLPD?

Het extra budget dat aan het KLPD voor 2003 is toegekend is toereikend voor een instroom van 60 aspiranten. De functionele inzetbaarheid van de aspiranten bij het KLPD is niet anders dan die bij de regiokorpsen. De gemiddelde inzetbaarheid van aspiranten wordt geraamd op 40%. De feitelijke inzetbaarheid wordt bepaald door opleidingsniveau en fase van de opleiding.

Uitgaande van de gemiddelde inzetbaarheid zijn er 2,5 aspiranten nodig voor 1 fte aan functioneel inzetbare aspiranten. De kosten van 1 fte worden dus gevormd door de personele en materiële kosten van 2,5 aspiranten. In 2003 is uitgegaan van gemiddelde kosten per aspirant van € 33 000. Voor 1 fte gaat het om (2,5 x € 33 000 =) € 82 500.


XNoot
1

Samenstelling:

Leden: Van Heemst (PvdA), Noorman-den Uyl (PvdA), voorzitter, Vos (GL), Cornielje (VVD), Adelmund (PvdA), De Wit (SP), Van Beek (VVD), ondervoorzitter, Van der Staaij (SGP), Luchtenveld (VVD), De Pater-van der Meer (CDA), Lazrak (SP), Wolfsen (PvdA), Tonkens (GL), Spies (CDA), Eerdmans (LPF), Sterk (CDA), Van der Ham (D66), Haverkamp (CDA), Van Fessem (CDA), Smilde (CDA), Straub (PvdA), Boelhouwer (PvdA), Hirsi Ali (VVD), Szabó (VVD), Van Hijum (CDA), vacature algemeen en vacature algemeen.

Plv. leden: , Dijsselbloem (PvdA), Fierens (PvdA), Halsema (GL), Schippers (VVD), Dubbelboer (PvdA), Kant (SP), Rijpstra (VVD), Slob (CU), Wilders (VVD), Rambocus (CDA), Vergeer (SP), Van Nieuwenhoven (PvdA), Van Gent (GL), Çörüz (CDA), Hermans (LPF), Atsma (CDA), Giskes (D66), Bruls (CDA), Van Bochove (CDA), Algra (CDA), Hamer (PvdA), Leerdam, MFA (PvdA), Griffith (VVD), Balemans (VVD), Eski (CDA), Varela (LPF) en De Vries (PvdA).

Naar boven