Besluit begroting Afeer 2025

Het Algemeen Bestuur van de Gemeenschappelijke Regeling Afeer, hierna te noemen Afeer;

Gelet op

artikel 34 lid 2 van de Wet gemeenschappelijke regelingen,

Besluit vast te stellen:

De begroting voor 2025

Aanleiding

De begroting voor het jaar 2025 moet tijdig worden vastgesteld. Op grond van artikel 34 lid 2 van de Wet Gemeenschappelijke Regelingen dient dit jaarlijks voor 15 september te geschieden. Het algemeen be-stuur nu wordt gevraagd om de conceptbegroting definitief vast te gaan stellen. Hiermee kan deze tijdig aan het college van Gedeputeerde Staten van Groningen worden gezonden.

Formeel

Bij het vaststellen van een begroting van een gemeenschappelijke regeling, moet rekening worden hou-den met een aantal wettelijke bepalingen. Artikel 35 van de Wet gemeenschappelijke regelingen geeft aan dat het dagelijks bestuur van een GR de conceptbegroting 12 weken voordat het algemeen bestuur deze definitief vaststelt, aan de raden van de deelnemende gemeenten stuurt. De raden krijgen zo de mogelijk-heid om (eventueel) een zienswijze op te stellen. Het dagelijks bestuur verzamelt de ingediende zienswij-zen en voegt deze toe aan de conceptbegroting en stuurt vervolgens het totaal aan het algemeen bestuur. Het algemeen bestuur stelt vervolgens de begroting definitief vast en zendt dit uiterlijk 15 september aan het college van Gedeputeerde staten van Groningen.

Begroting 2025

Voor het jaar 2025 is een (concept) begroting opgesteld. Op basis van de GR Afeer dragen de deelne-mende gemeenten bij in het exploitatietekort, dat wordt uitgesplitst in de uitvoering van de volgende wet-ten: uitvoering Wet sociale werkvoorziening, uitvoering Participatiewet, onderdeel nieuw beschut werken en uitvoering Participatiewet, onderdeel re-integratie.

De thans voorliggende begroting (inclusief meerjarenbegroting) is op basis van bovenstaande samenge-steld, inclusief de bijbehorende verdeling van de bijdragen per gemeente (dit op basis van de bestaande financiële verdeelsleutels). Het algemeen bestuur heeft, als het daartoe bevoegd orgaan, tijdens haar vergadering van 2 november 2023 het nieuwe ‘Beleidsplan Afeer 2023 – 2026’ vastgesteld. Onderdeel daarvan is het toepassen van een nieuwe financiële verdeelsleutel vanaf begrotingsjaar 2026. Deze sleutel bestaat uit 5 verdeel factoren en deze worden gebaseerd op behaalde resultaten in het jaar T-2.

Procedure & zienswijze raden

De conceptbegroting is door het dagelijks bestuur tijdens haar vergadering van 8 mei 2024 vastgesteld en aansluitend aan de deelnemende gemeenten gezonden om zodoende hun raden in de gelegenheid te stellen om (eventueel) een zienswijze op te stellen.

Besluit gemeente Pekela

De gemeente Pekela heeft in de vergadering van de gemeenteraad op 18 juni 2024 de begroting van Afeer voor 2025 aan de orde gehad en besloten om geen zienswijze in te dienen.

Besluit gemeente Westerwolde

De gemeente Westerwolde heeft in de vergadering van de gemeenteraad op 3 juli 2024 de begroting van Afeer voor 2025 aan de orde gehad en besloten om geen zienswijze in te dienen.

Besluit gemeente Oldambt

De gemeente Oldambt heeft in de vergadering van de gemeenteraad op 3 juli 2024 de begroting van Afeer voor 2025 aan de orde gehad en besloten om de volgende zienswijze in te dienen:

Gelet op de omvangrijke korting op het gemeentefonds vanaf 2026, Afeer te verzoeken voorbereidingen te treffen om te komen tot een verlaging van de gemeentelijke bijdrage aan Afeer en hiertoe een bestuurlijke opdracht te formuleren van het AB aan het DB.

Advies Dagelijks Bestuur

Het Dagelijks Bestuur van Afeer constateert dat 2 van de 3 deelnemende gemeenten besloten hebben geen zienswijze in te dienen en dat er zodoende geen sprake is van unanimiteit, dan wel een meerderheid, voor de voorgestelde opdracht die voortvloeit uit de zienswijze die de gemeenteraad van Oldambt heeft meegegeven. Het Dagelijks Bestuur adviseert het Algemeen Bestuur om de ingediende zienswijze van Oldambt voor kennisgeving aan te nemen. Zij wenst echter een verklaring af te geven.

Verklaring Dagelijks Bestuur

Het Dagelijks Bestuur herkent en deelt de zorgen die in het algemeen worden veroorzaakt door de om-vangrijke kortingen die door het Rijk worden doorgevoerd op het Gemeentefonds per 2026. Een oproep aan verbonden partijen, waaronder gemeenschappelijke regelingen, om waar mogelijk beheersmaatrege-len te treffen zodat de bijdragen aan deze partijen het draagvermogen van de deelnemers niet zullen overstijgen, is om die reden begrijpelijk.

Het Dagelijks Bestuur dringt er bij de directie van Afeer al enige tijd op aan om maatregelen te nemen die de kosten voor de reguliere bedrijfsvoering terugdringen, zonder dat het daarbij ten koste gaat van de effectiviteit van de uitvoering van de taken. Meer dan 85% van de begroting van Afeer wordt gereser-veerd voor niet-beïnvloedbare kosten, zoals de loonkosten van medewerkers met een beschutte status. Kostenvoordeel moet dus behaald worden bij het onderdeel bedrijfsvoering. Het Dagelijks Bestuur heeft goede hoop dat de ingebruikname van de eigen elektriciteitsvoorziening (opwekking en opslag) voordeel zal opleveren. Ook de overgang van GRD (GRID) naar externe leveranciers voor ICT dienstverlening zal naar verwachting een gunstig effect hebben op de exploitatie.

In lijn met de hier genoemde voorbeelden zal het Dagelijks Bestuur er bij de directie op blijven aandringen om de exploitatie van Afeer kostenbewust en efficiënt te blijven sturen, zodat de gemeentelijke bijdragen op een zo laag mogelijk niveau gehouden kunnen worden, zonder dat de effectieve uitvoering van taken daarbij in het geding komt.

 

Bevoegdheid & besluit

In de bij de GR Afeer behorende bijlage Bevoegdheden en Directiestatuut is in onderdeel A, punt 4, be-paald dat het vaststellen van een begroting (of gewijzigde begroting) een zogenaamd AB *** besluit ver-eist. Dat wil zeggen dat:

  • de eerste twee aangewezen algemeen bestuursleden van elk der deelnemende gemeenten een enkelvoudig stemrecht hebben op aangewezen onderwerpen.

  • de overige algemeen bestuursleden onthouden zich op deze onderwerpen van hun stem.

  • op deze onderwerpen wordt een besluit genomen op basis van unanimiteit van stemmen.

In praktische zin betekent dit dat 6 leden (2 per gemeente) een unaniem besluit moeten nemen.

Voorgesteld besluit

Het algemeen bestuur wordt voorgesteld om:

  • 1.

    de begroting 2025 definitief vast te stellen;

  • 2.

    de vastgestelde en ondertekende begroting 2025 voor 15 september 2024 aan het college van Gedeputeerde Staten van Groningen te zenden en

  • 3.

    een afschrift ter kennisname te zenden aan de deelnemende gemeenten.

Besluit

 

Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van het Algemeen Bestuur op 11 juli 2024

Naar boven