Terinzagelegging – Voorlopige voorkeursrechtbeschikking

Op 28 oktober 2025 heeft het college van Urk besloten op grond van artikel 9.1 lid 2 Omgevingswet een voorlopige voorkeursrechtbeschikking ter inzage te leggen voor een periode van zes weken.

Met deze voorlopige voorkeursrechtbeschikking verschaft de gemeente zich voorrang bij aankoop van onroerende zaken benodigd voor het realiseren van toekomstige planologische ontwikkelingen. Speculatie wordt daarmee voorkomen. De toegedachte functies van de onroerende zaken is de ontwikkeling van bedrijventerrein Port of Urk.

De voorkeursrechtbeschikking ziet op onroerende zaken nabij de Zuidermeerweg te Urk. De voorkeursrechtbeschikking vervalt van rechtswege als niet binnen 3 maanden na het ingaan van de voorkeursrechtbeschikking van het college een opvolgende voorkeursrechtbeschikking is genomen door de gemeenteraad.

Gevolgen

De voorkeursrechtbeschikking houdt in dat eigenaren en beperkt gerechtigden van de aangewezen onroerende zaken, wanneer zij die wensen te verkopen respectievelijk erop gevestigde beperkte rechten wensen te vervreemden, deze eerst aan de gemeente Urk moeten aanbieden. De eigenaren en de rechthebbenden op beperkte rechten hebben bij aangetekende brief de voorkeursrechtbeschikking ontvangen.

Inwerkingtreding 

De voorkeursrechtbeschikking treedt in werking op het tijdstip van inschrijving in de openbare registers van het Kadaster.

Ter inzagelegging

De voorkeursrechtbeschikking van het college d.d. 28 oktober 2025 ligt samen met de bijbehorende bijlagen, bevattende de kadastrale kaart en een lijst met daarop de kadastrale aanduiding van de in de voorkeursrechtbeschikking opgenomen onroerende zaken, de grootte, de namen van de eigenaren c.q. beperkt gerechtigden alsmede overige relevante gegevens gedurende zes weken ter inzage op het gemeentehuis, Singel 9, 8321 GT Urk. U kunt de vergunning en de bijbehorende stukken ook digitaal bekijken via het digitale publicatieblad op officielebekendmakingen.nl. De documenten hangen als ‘Bekijk documenten’ aan deze publicatie (zie linker kolom).

Bezwaar en beroep

Binnen 3 maanden na het ingaan van de voorkeursrechtbeschikking van het college dient de gemeenteraad van Urk over een opvolgende voorkeursrechtbeschikking te beslissen. Nadat de gemeenteraad een besluit inzake het voorkeursrecht heeft genomen (de voorkeursrechtbeschikking van de gemeenteraad), kunt u ook bezwaar maken tegen dat raadsbesluit.

Indien u ervoor kiest om nu reeds bezwaar te maken tegen het besluit van burgemeester en wethouders (de voorkeursrechtbeschikking van het college), dan wordt dat bezwaarschrift, zodra het besluit van de gemeenteraad tot vestiging bekend is gemaakt, op grond van artikel 16.32c van de Omgevingswet aangemerkt als te zijn gericht tegen de voorkeursrechtbeschikking van de gemeenteraad. Met deze regeling wordt voor- komen dat u tweemaal bezwaar dient te maken.

Het indienen van een bezwaarschrift schorst de werking van het besluit (de voorkeursrechtbeschikking) niet op. Indien een bezwaarschrift is ingediend kunt u de voorzieningenrechter van de rechtbank ver- zoeken een voorlopige voorziening te treffen, indien onverwijlde spoed, gelet op de betrokken belangen, dat vereist.

Heeft u verdere opmerkingen of vragen over de voorlopige voorkeursrechtbeschikking? Dan kunt u deze ook tijdens de inzagetermijn per mail (gemeente@urk.nl) indienen.

 

Naar boven